London ja Pariis jõudsid kammkarpide püügis kokkuleppele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Prantsuse ja Briti kalurite
Prantsuse ja Briti kalurite "merelahing". Autor/allikas: France 3 video stoppkaader

Suurbritannia ja Prantsusmaa jõudsid kolmapäeval kokkuleppele pikka aega vaidlusi tekitanud küsimuses, mis puudutas kammkarpide püüki La Manche'i väinas ning mis tõi hiljuti kaasa ka vägivaldse vastasseisu kahe riigi kalurite vahel.

Briti põllumajandusministeeriumi teatel lepiti esiteks kokku selles, et Briti võimud laiendavad oma kalurite püügikeeldu Seine'i lahes edaspidi ka 15 meetrist väiksematele alustele. Teiseks lubasid Briti kalurid nüüd pidada kinni ka püügikeeldudest, mis puudutavad nende Prantsuse kolleege, vahendas Reuters.

Kokkuleppe täpsemad detailid vormistatakse Pariisis reedel.

Probleem tulenes Prantsusmaa regulatsioonidest, mille kohaselt ei tohi selle riigi kalurid vahemikus 15. maist 1. oktoobrini kammkarpe püüda. Samal ajal aga selliseid reegleid Suurbritannias ei ole ning seetõttu käivad inglise kalurid rahvusvahelistes vetes rahulikult kammkarpe püüdmas. Sunniviisiliselt kodusadamas istuvaid Prantsuse kalureid on selline olukord juba pikemat aega häirinud.

Vaidluse keskmes on olnud kammkarpide püügiala Seine'i jõe suudme lähistel. Eelmisel aastal nimelt sõlmis Prantsusmaa Suurbritanniaga leppe, mille alusel saavad seal aasta ringi karpe püüda Briti laevad, mille pikkus jääb alla 15 meetri. Prantsuse kalurid on nõudnud selle erandi tühistamist.

Seetõttu otsustasid kirjutamata leppest kinnipidamisest tüdinud Normandia kalurid asja ise lahendada ning eelmise nädala teisipäeva hommikul asus erinevatest piirkonna sadamatest teele ligi 40 väiksemat kalalaeva. Prantslased piirasid viis rahvusvahelistes vetes kammkarpe püüdnud Briti kalalaeva sisuliselt ümber.

Meediasse jõudnud videost on näha, kuidas väikelaevad teineteist rammivad ning väidetavalt loopisid kalurid üksteise pihta ka kive, suitsupomme ja muid esemeid. Kuigi prantsuse kalurite esindaja kinnitusel keegi viga ei saanud või kahju ei kannatanud, vahendas telekanal France 3, et vähemalt osa kalalaevu sai rammimislahingu käigus kahjustada.

Olukorra edasise eskaleerumise hoidsid ära sündmuskohale saabunud Prantsuse sandarmeeria patrullkaatrid.

Briti kalurid rõhutasid omakorda, et neil oli täiesti seaduslik õigus piirkonnas - nii rahvusvahelistes vetes kui ka tegelikult Prantsuse vetes - kammkarpe püüda, ja nõudsid, et London neile kaitset pakuks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: