Riigikontroll hakkab idapiiri rajamist auditeerima

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Piiripostid Autor/allikas: Politsei- ja piirivalveamet

Riigikontroll alustab septembris idapiiri rajamise kohta auditit, mille esimese ülevaate loodab valitsusele ja riigikogule valmis saada 2019. aasta veebruariks, teatas riigikontrolör Janar Holm kirjas siseministrile.

"Idapiiri ehituse näol on tegu suure investeeringuga, millel on oluline mõju Eesti lähiaastate riigieelarvele. Riigikontroll soovib esimese ülevaate idapiiri ehituse kavandamisest, tänapäevase piiri kontseptsiooni siseselt erinevate lahenduste value-for-money-põhisest kaalumisest ja valitsusele ja Riigikogule otsuste tegemise alusena esitatud materjalide terviklikkusest kokku panna 2019. aasta jaanuari lõpuks või veebruari algupooleks," kirjutas Holm siseminister Andres Anveltile.

Holmi sõnul saab nii anda infot riigikogu koosseisule, kelle ametiaja jooksul on idapiiri väljaehitamise kava arutatud ja see käivitatud. Samuti on Holmi hinnangul oluline anda valitsusele võimalikult põhjalik teave idapiiri projektiga seonduva kohta enne riigi uue eelarvestrateegia kinnitamist maikuu lõpus.

"Riigi eelarvestrateegia arutelu olulisust järgmise aasta kevadel on rõhutanud idapiiri rahastamise kontekstis ka peaminister. Auditeerimise tulemusel on riigikontrollil üheskoos heade partnerite – siseministeeriumi ning politsei- ja piirivalveametiga – võimalik anda riigikogule ja avalikkusele kindlus, et aeg, raha ja inimtöö, mida idapiiri rajamisse investeeritakse, annab parimal viisil oodatud tulemuse."

Holmi sõnul käsitleb riigikontroll lähiaastatel idapiiri rajamise protsessi eri aspektidest, muu hulgas hinnates ka kavandatud hooldus- ja ülalpidamiskuludega seonduvat, uue piirilahendusega seonduvat pikaajalist personalivajadust ning võrdlust praeguse olukorraga jms.

Holmi kiri on vastus siseminister Andres Anvelti kirjale, mis oli omakorda ajendatud Holmi veel varasemast kirjast ja kriitikast idapiiri rajamise alternatiivide puudumise osas. Kursjuures ettepaneku, et riigikontroll võiks hakata idapiiri rajamist auditeerima, tegi esimesena just siseminister oma kirjas.

Siseministeeriumi andmetel kujuneb Eesti ja Venemaa vahelise riigipiiri taristu ja tehnilise seire süsteemi ehitamise maksumuseks 11 aasta jooksul orienteeruvalt 250,3 miljonit eurot, millele lisanduvad hooldus- ja ülalpidamiskulud aastani 2026 – täiendavalt 70 miljonit eurot. Kokku seega 320 miljonit eurot.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: