Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reid tuvastas, et lapsi veavad kooli risubussid

Foto: ERR

Kaheksast kontrollitud bussist, millest seitse olid koolibussid, olid liiklemiseks ohutud ehk tehniliselt korras vaid kaks bussi – selline oli politsei ja maanteeameti kontrollreidi tulemus.

Ka bussijuhid ise tunnistasid, et paraku pannakse koolibussiliinile pahatihti just kõige vanemad ja tehniliselt kehvas seisus bussid.

Mitte töökorras turvavööd, lahtised bussiistmed, teibiga kinni kleebitud roolivõimu ohutuli, pidurisüsteemi rikkest märku andev ohutuli, ise avanev pagasiluuk on loetelu, mis maanteeameti töötajatele ja politseile kohe silma hakkasid.

Lapsed ütlesid "Aktuaalsele kaamerale" ühe bussi kohta, et see on selline, kus on lendavad istmed. Bussijuht Kalju vastas, et tõepoolest tuli üks tool põranda küljest ära ja ta tõstis selle kõrvale.

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse välijuht Hanno Viibus märkis, et lendavate istmetega bussis on kahtlemata ohtlik. "See lend võib saada mõnele lapsele saatuslikuks."

Nädalapäevad tagasi postitati Harku valla elanike sotsiaalmeedia gruppi video koolibussist, mis Türisalu mäest alla sõites käitub autojuhtide keeles nagu kutsikas ehk bussi esimene osa tüürib põõsaste poole ja tagumine vastassuunda.

Atko vastas "Aktuaalse kaamera" päringule busside tehnilise seisukorra kohta vaid seda, et buss on läbinud edukalt tehnoülevaatuse. Esmaspäeval selgus, et bussil on kokku neli ohtlikku riket ja buss sai liikluskeelu.

Lisaks puuduvad paljudel koolibussidel turvavööd. Ja Euroopa Liidu direktiivi järgi neil ei peagi olema, buss lihtsalt ei tohi sõita kiiremini, kui 60 kilomeetrit tunnis.

"Kõik on tellijas kinni. Jah, tõesti, riigi avaliku teenindamise lepingutes on meil see nõue sees, et peavad olema kolme punkti turvavööd, kuid kes ülejäänud tellivad, kohalikud omavalitsused, siis see on nende otsustada, kas nad panevad turvalisusele rõhku või mitte," rääkis maanteeameti ühistranspordi osakonna juhtivekspert Mika Männik.

PPA välijuht Hanno Viibus ütles oma senisele tööpraktikale tuginedes, et turvavööd on kindlasti vajalikud. "Igal aastal, kui libedad tulevad, siis nii maakonnabusse kui ka koolibusse on meil küll ja küll, mis vajuvad kraavi ja külili. Õnnetusi juhtub. Need turvavööd on kindla eesmärgiga."

Lisaks turvavöödele ja tehnilisele korrashoiule arvavad politseinikud, et bussil võiks olla ka mõni tähis, kust kuhu ta teel on.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: