Putin: Venemaa ja Jaapan sõlmigu enne aasta lõppu rahulepe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536735420000 | amCalendar}}
Vladimir Putin Vladivostokis Ida majandusfoorumi plenaaristungil.
Vladimir Putin Vladivostokis Ida majandusfoorumi plenaaristungil. Autor/allikas: SCANPIX / RIA

Vene president Vladimir Putin tegi kolmapäeval Jaapanile ettepaneku sõlmida enne aasta lõppu "eeltingimusteta" rahuleping.

"Sõlmigem rahulepingu enne aasta lõppu ilma eeltingimusteta," ütles Putin Vladivostokis Ida majandusfoorumile plenaaristungil, millest võtab osa ka Jaapani peaminister Shinzo Abe.

Nõukogude Liit vallutas neli saart, mida Venemaa nimetab Lõuna-Kuriilideks ja Jaapan Põhjaterritooriumiks, Teise maailmasõja lõpus ja nende tõttu ei ole riigid tänini ametlikku rahulepet allkirjastanud.

Alles esmaspäeval ütles Putin kahepoolsel kohtumisel Abega, et oleks naiivne eeldada, et Venemaa ja Jaapan lahendavad rahulepingu küsimuse viivitamatult.

Putin: arutelu Vene ja kahe Korea ühisprojektide üle tuleb jätkata

Putin tegi kolmapäeval ettepaneku kaaluda uuesti Moskva, Lõuna- ja Põhja-Korea kolmepoolseid majandusprojekte.

"Loomulikult tahaksin jätkata arutelu kolmepoolsete projektide üle taristu, energeetika ja teistes valdkondades, mis hõlmaksid Venemaad, Korea Vabariiki (Lõuna-Korea) ja Korea Rahvademokraatlikku Vabariiki (KRDV)," ütles Putin.

Vene president möönis, et selliste algatuste edendamiseks on vajalik olukorra normaliseerumine Korea poolsaare ümber.

Putin kutsus ka üles andma Põhja-Koreale julgeolekutagatisi sammude eest tuumarelvitustamise suunas.

"Põhja-Koreale lubati teatavasti tuumavabaks muutumise eest julgeolekutagatisi. On selge, et ta ootab vastuseks mingeid signaale," lausus ta.

Abe: Hiina ja Venemaa jäägu Põhja-Korea suhtes rangeks

Jaapani peaminister Shinzo Abe kutsus kolmapäeval Hiinat ja Venemaad püüdma edendada dialoogi Põhja-Koreaga, kuid jääma nendes püüdlustes rangeks.

"Pöördun kõigi poole selles ruumis. Lubagem rääkida Põhja-Koreaga ühel häälel, et ta saaks astuda lootusrikkale tulevikuteele," ütles Abe.

"Kinnitagem meie pühendumust kindlale hoiakule kontaktides Põhja-Koreaga," sõnas Jaapani peaminister foorumi plenaaristungil.

Abe ütles, et pidas silmas Korea poolsaare täielikult tuumavabaks muutmist. "Me oleme selles president Putini ja president Xi Jinpingiga ühel meelel," sõnas ta.

Abe: tahan seada Põhja-Korea liidriga sisse otsesuhtluse

Abe avaldas kolmapäeval valmisolekut seada Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga sisse otsesuhtlus ja normaliseerida kahe riigi suhted.

"Ma suhtun otsustavusega negatiivse lehekülje sulgemisse suhetes Jaapani ja Põhja-Korea vahel ja diplomaatiliste suhete normaliseerimisega edasiliikumisse," sõnas Abe.

"Ma pean lõhkuma vastastikuse usaldamatuse müüri, astuma sammu edasi ja looma viimaks otsesuhtluse riigiasjade komisjoni esimehe Kimiga," lausus Abe Põhja-Korea liidri ametlikku tiitlit kasutades.

Jaapani peaministri sõnul ei ole otsuseid tema ja Kimi tippkohtumise kohta veel langetatud. "Aga kui see kohtumine peaks toimuma, peaks see aitama lahendada röövitud Jaapani kodanike küsimust. See on minu kindel veendumus," sõnas ta.

Põhja-Korea röövis 1970. ja 80. aastatel mitukümmend Jaapani kodanikku, et nende abil spioone välja õpetada. Tokyo väitel ei ole seda tundlikku teema seni veel korralikult käsitletud.

Kim on tänavu kohtunud kolm korda Hiina presidendi Xi Jinpingiga, kaks korda Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga ning korra USA presidendi Donald Trumpiga, kuid mitte Jaapani peaministriga.

Abe ütles, et ootab 18.-20. septembrile kavandatud Kimi ja Mooni kolmandalt tippkohtumiselt Korea poolsaare tuumavabaks muutmise hoogustamist.

"Ma loodan, et kohtumine Põhja- ja Lõuna-Korea liidrite vahel, mis peaks lähitulevikus Pyongyangis toimuma, viib praktiliste sammudeni Korea poolsaare tuumavabaks muutmise poole," lausus Jaapani valitsusjuht.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: