Lavrov: Jaapan peab tunnustama vaidlusaluste saarte kuulumist Venemaale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1547482260000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Jaapan peab tunnustama rahukõneluste jätkumiseks kõigi vaidlusaluste Lõuna-Kuriili saarte kuulumist Venemaale, ütles esmaspäeval Vene välisminister Sergei Lavrov.

"Moskva on valmis töötama rahulepingu suunas eeldusel, et Jaapan tunnustab täielikult Teise maailmasõja tulemusi, muuhulgas kõigi Lõuna-Kuriili aheliku saarte kuulumist Venemaale," ütles Lavrov pärast kohtumist Jaapani välisministri Taro Konoga.

Lavrov lisas, et see eeldus kajastub ka Nõukogude Liidu ja Jaapani 1956. aasta ühisdeklaratsioonis, mida Moskva on valmis võtma alguspunktiks. 

"See on meie põhipositsioon ja ilma sammudeta selles suunas on väga raske oodata edasiliikumist teiste teemadega," ütles Lavrov. "Saarte suveräänsus ei ole arutelu teema, see on Venemaa territoorium."

Lavrovi ja Kono esimene kohtumine kestis mitu tundi ja oli suunatud protsessi kiirendamisele liikumisel ametliku rahuleppe suunas, milles leppisid novembris kokku Vene president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzo Abe. 

Putin ja Abe arutavad järgmisel nädalal rahulepet

Vene president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzo Abe kohtuvad Putini kutsel 22. jaanuaril Moskvas rahuleppe arutamiseks, teatas Kremli pressiteenistus.

"Plaanis on arutada praegust asjade seisu ja võimalusi kahepoolse koostöö suurendamiseks poliitilisel, kaubanduslikul ja majanduslikul tasandil ning ka humanitaarvaldkonnas. Läbirääkijad kaaluvad küsimusi, mis puudutavad riikide rahuleppe lõpule viimist, et laiendada leppeid, mis on sõlmitud varasematel kohtumistel Singapuris ja Buenos Aireses," teatas Kreml.

"Lisaks sellele on plaanis vahetada arvamusi ka teatud pakiliste probleemide kohta rahvusvahelise ja ja piirkondlikul areenil," lisati teates.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: