Putin: Moskval ja Tokyol on rahuleppe sõlmimiseks ees palju tööd ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1548144000000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Vene presidendi Vladimir Putini sõnul tuleb teha palju tööd enne, kui Moskva ja Tokyo saavad allkirjastada rahuleppe. Teisipäevastel kõnelustel Jaapani peaministri Shinzō Abega ei õnnestunud pooltel saartevaidlust lahendada.

"Meil seisab ees raske töö, et formuleerida tingimused vastastikku vastuvõetavate lahenduste leidmiseks (rahuleppe tarvis)," märkis Putin pärast kohtumist Abega, mida ta nimetas kasulikuks ja sisuliseks.

President märkis, et ootab pikaaegset ja igakülgset Vene-Jaapani suhete arengut kvalitatiivselt uuel tasemel. 

Abe ja Putin on nüüd 2013. aastast alates kohtunud 25 korda, mis näitab suurt koostöösoovi, hoolimata erimeelsustest Kuriilide osas. 

Nõukogude armee hõivas neli Ohhoota mere ja Vaikse ookeani vahel asuvat saart Teise maailmasõja lõpupäevil. 

Tokyo keeldumine tunnistamast Moskva suveräänsust nende üle on seitse aastakümmet takistanud rahu sõlmimast.

Hoolimata novembrist saadik väldanud usinast diplomaatiast annavad viimased avaldused mõlemast pealinnast märku, et kompromiss on endiselt kaugel. 

Moskva vastas raevukalt Abe uusaastapöördumisele, kus too ütles, et saartel elavatel venelastel tuleks aidata leppida, et kõrgeim võim seal muutub.

Läinud nädalal märkis Vene välisminister Sergei Lavrov, et Jaapan peab oma seadustes lõpetama viitamise nendele saartele kui oma Põhjaterritooriumile. Ta nimetas problemaatiliseks ka Tokyo sõjalist liitu Washingtoniga. 

Et läbirääkimised käima läheks, peab Tokyo tunnistama Venemaa suveräänsust Kuriilide üle, lausus Lavrov. 

"Miks on Jaapan ainus riik maailmas, mis ei suuda täielikult tunnistada Teise maailmasõja tulemusi?" küsis ta. 

Ning esmaspäeval ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, et rahukõnelused on alles algstaadiumis ja neist kujuneb ilmselt pikaleveniv protsess. 

Abe Moskva-visiit on tema esimene peatus ringsõidul Euroopas, mis hõlmab ka kolmapäevast kõnet Šveitsis Davosi maailma majandusfoorumil.

Enne äraõitu tunnistas ta, et kõnelused Venemaaga on olnud väljakutse enam kui 70 aastat, avaldades lootust, et kohtumine Putiniga kujuneb siiraks. 

Kaks liidrit on näidanud üles head isiklikku läbisaamist alates Abe esimesest ajaloolisest visiidist Moskvasse 2013. aastal.

Abe ütles Vene ajalehes Kommersant pühapäeval avaldatud usutluses olevat end Putiniga sama meelt, et saartevaidlust ei saa lükata tulevastele põlvkondadele.

Kremli pressiesindaja Peskov aga lausus esmaspäeval, et Jaapan ei ole teinud ainsatki ametlikku ettepanekut, mis põhineks nõudel vaid kahele aheliku saarele. Seda võimalust pakkus Nõukogude Liit 1950. aastatel enne Tokyo liitu Ühendriikidega. 

Jaapani uudisteagentuur Kyodo teatas valitsusallikatele viidates, et Abe kaldub rahuleppe nimel nõustuma selle raamistikuga. 

Kuid samas pole selge, kas Kreml on valmis üle andma suveräänsust isegi kahe väiksema saare, Shikotani ja Habomai üle, mis on sisuliselt asustamata. 

Ahelik annab Venemaale strateegilise kontrolli Ohhoota mere üle ning mõned lõunapoolsed saarekesed on vähem kui kümne kilomeetri kaugusel Jaapani Hokkaido saarest.

Isegi asustamata saarte loovutamine oleks sümboolne samm, mida Venemaal hästi vastu ei võetaks. 

Viimastel nädalatel on korraldatud mitmeid proteste alade üleandmise vastu Jaapanile ning Putini niigi langev populaarsus võiks saada sellega täiendava hoobi. 

Venemaa sõltumatu uuringufirma Levada keskus andmeil ei toeta osa saarte loovutamist rahuleppe eest 74 protsenti venemaalastest ning vaid 17 protsenti soostuks sellega.

Kreml: Putin ja Abe arutavad ühisprojekte, sh Kuriilidel

Vene president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzō Abe arutavad teisipäeval Moskvas kohtudes mitut kahepoolset projekti, sh Kuriili saartel, ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov.

"Mõne tunni pärast, kella kahe paiku, algab Putini vestlus Abega kitsas ringis. Jätkatakse piirkondlike küsimuste arutamist, loomulikult arutatakse ka rahulepingut ja kahepoolset koostööd," ütles Peskov ajakirjanikele.

"Sellele järgnevad Vene-Jaapani läbirääkimised laias koosseisus töise hommikueine taga. Sellistel läbirääkimistel arutatakse kahepoolseid koostööprojekte, sh suurprojekte," sõnas pressisekretär. 

Tema sõnutsi esinevad riigijuhid pärast läbirääkimisi pressiavaldusega.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: