Kreml: Jaapan vajab Putini ettepanekule vastamiseks aega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Putin ja Abe Vladivostokis džuudovõistlust vaatamas.
Putin ja Abe Vladivostokis džuudovõistlust vaatamas. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Jaapani peaminister Shinzo Abe ei ole veel reageerinud Vene presidendi Vladimir Putini ettepanekule sõlmida enne aasta lõppu rahuleping, kuigi Tokyost on tulnud vastus, ütles Kremli pressisekretär nädalavahetusel ja lisas, et Jaapani vastuse koostamine võtab aega.

Vene president Vladimir Putin tegi kolmapäeval Jaapanile ettepaneku sõlmida enne aasta lõppu "eeltingimusteta" rahuleping ning jätta kahe riigi territoriaalvaidluse lahendamine hilisemasse aega.

Nõukogude Liit vallutas neli saart, mida Venemaa nimetab Lõuna-Kuriilideks ja Jaapan Põhjaterritooriumiks, Teise maailmasõja lõpus ja nende tõttu ei ole riigid tänini ametlikku rahulepet allkirjastanud.

"Putin andis mõista, et see oli tema otsus. See oli idee, mis tõusetus paneeldiskussiooni ajal, kuid härra Abe ei reageerinud, seda tegid tema diplomaadid," ütles Kremli pressisekretär Dmitri Peskov telekanali Rossija-1 saates.

"Kahtlemata ei ole sellistel teemadel ainult välispoliitiline mõõde, vaid nad on ka sisepoliitiliselt laetud, eriti Jaapanis. Seega võtab sellisele algatusele positsiooni formuleerimine aega. See on seletatav ja normaalne," lausus ta.

Peskovi sõnul saavad Putin ja Abe olukorrast ühtemoodi aru. "Milleks käia ühisprojektide teed? Selle eesmärk on suurendada majandusliku koostöö hoogustamise teel vastastikust usaldust, et jõuda viimaks rahulepingu sõlmimiseni. Just sellest räägib Putin," sõnas ta.

Kremli pressisekretär lausus, et presidendi ettepanek on teha vastastikusest usaldusest kahepoolsetes suhetes domineeriv õhkkond. "Strateegiliselt on kaks riiki liikumas sama teed mööda, kuid taktikaliselt on mõned nüansid. Dialoog jätkub," ütles Peskov.

Putin ja Abe on aastate jooksul territoriaalvaidluste lahendamiseks palju kordi kokku tulnud, saarte arendamiseks on käivitatud mitmeid majandusprojekte. Eelmisel aastal lepiti kokku, et korraldatakse tšarterlende jaapanlastele, kes soovivad külastada omaste haudu Venemaa käes olevatel saartel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: