Kallas: Orbanil on argumente, aga tal on ka iseendast mahukas ettekujutus

Siim Kallas Reformierakonna üldkogul
Siim Kallas Reformierakonna üldkogul Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Kuigi Euroopa Parlament kiitis kolmapäeval heaks Ungari karistamist nõudva resolutsiooni, ei usu Euroopa Komisjoni endine asepresident Siim Kallas, et lõpuks riigi tegeliku karistamiseni jõutakse.

"Ma ei ütleks, et just Poola paneb käe vahele, pigem võivad teised suured riigid tagasi tõmmata. See (Europarlamendi - toim) hinnang on väga subjektiivne ja poliitiline. Ma ei uskunud, et sellele tuleb taha nii hääli palju. Aga ma arvan, et see jääb nüüd venima pikalt ning otsust artikkel 7 rakendada ei tehta," rääkis Kallas Raadio2 saates "Achtung! Lobjakas".

Euroopa Liidu lepingu artikkel 7 annab võimaluse erinevateks karistusmeetmeteks, sealhulgas ka hääleõiguse peatmiseks. Aga selle peavad heaks kiitma kõik liikmesriigid.

Kallas ütles ka, et vastuolulisel Ungari peaministril Viktor Orbanil on olnud ka üksjagu argumente, et Ungari kohtusüsteemi reformida.

"Kui meie saime iseseisvaks, tehti (Nõukogude- aegse -toim) kohtusüsteemiga selge vahe sisse. Aga seal nii selgelt ei tehtud. Orbanil, kui ta hakkas kritiseerima ja muutma Ungari kohtusüsteemi, oli üksjagu argumente," sõnas Kallas.

Saatejuht Ahto Lobjakas täpsustas seepeale, et Ungarile tehtud etteheited puudutavad mitte kohtusüsteemi, vaid piiranguid ajakirjandusvabadusele, akadeemilisele vabadusele ja usuvabadusele. Kohtusüsteemi politiseerimist heidetakse ette hoopis Poolale.

Samas tunnistas Kallas, et kogu kriitika Ungari aadressil pole ka asjata ning üheks probleemiks on poliitiline korruptsioon, mille olemasolu on tunnistanud ka Orbani lähemad mõttekaaslased.

"Kui ta ükskord kaotas valimised, siis küsiti talt, kuidas ta seda kommenteerib. Ta vastas, et tema ei kaotanud midagi, küll aga rahvas. See näitab, et ettekujutus iseendast on tal mahukas."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: