Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti saadikute enamus hääletab europarlamendis Ungari vastu

Igor Gräzin
Igor Gräzin Autor/allikas: Sander Koit/ERR

Euroopa Parlamendi Eestist valitud saadikutest enamus kaldub kolmapäeva toimuval hääletusel õigusriigi olukorra üle Ungaris hääletama peaminister Viktor Orbáni valitsuse poliitikat tauniva resolutsiooni poolt.

"Olen oma fraktsiooni positsioonil," ütles Euroopa Sotsiaaldemokraatide ja Demokraatide fraktsiooni liige Ivari Padar teisipäeval BNS-ile.

"Selge see, et kui Ungari tahaks täna saada Euroopa Liidu liikmeks, siis ta ei saaks," lisas Padar viidates Ungaris valitsevale olukorrale.

"Kavatsen hääletada resolutsiooni poolt, kuivõrd viimaste aastate arengud Ungaris on kaasa toonud süsteemse ohu EL-i põhiväärtustele," ütles Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) fraktsiooni kuuluv Urmas Paet BNS-ile.

"Seetõttu peab Euroopa Parlament saatma Ungarile selge sõnumi, et nii edasi ei saa," lisas reformierakondlane Paet. Ta märkis, et Euroopa Nõukogu Veneetsia komisjon on väljendanud mitmel korral muret Ungari uue põhiseaduse koostamise protsessi pärast.

Ka viitas Paet Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo valimisvaatlusmissioonile, mis on märkinud, et tänavu peetud valimised toimusid vaenulikus ja hirmutava retoorikaga keskkonnas, mis jättis sisulisele arutelule vähe ruumi ning piiras hääletajate võimalust teha teadlik valik.

"Kriitika on ka Ungari kohtuvõimu sõltumatuse vähendamise ja meediavabaduse piiramise pärast," lisas Paet.

Samuti ALDE fraktsiooni kuuluv Keskerakonna liige Yana Toom ütles BNS-ile, et ehkki ta pole lõplikku otsust teinud, kaldub ta siiski pigem resolutsiooni toetama.

"Me ei kuulnud ka täna (Euroopa Parlamendis esinenud Ungari peaministrilt) Viktor Orbánilt häid vastuargumente. Pigem rõhus ta emotsioonidele," märkis Toom. "Aga kui riigi õigussüsteem ei tööta, siis ei saa ka tagada kõigi õiguste kaitsmist riigis," leidis Toom. Ta lubas enne lõplikku otsust resolutsiooni siiski veel põhjalikult läbi lugeda ning selle põhjal otsustada.

Roheliste ja Euroopa Vabaliidu fraktsiooni liige Indrek Tarand ütles BNS-ile, et kaldub samuti ettepanekut toetama.

"Ma arvan, et ma toetan raportit, ennekõike akadeemiliste vabaduste ja pressivabaduse kaitseks," ütles Tarand.

Samas ALDE fraktsiooni kuuluv reformierakondlane Igor Gräzin ütles BNS-ile, et hääletab kindlasti raporti heakskiitmise vastu.

"Eesti koht on Ungari, Poola, Austria kõrval," teatas Gräzin, kelle sõnul seisneb Ungari juhtum Euroopa Liidu juhtkonna ja rahva vastasseisus. "Saalis peetud diskussioonist oli näha, et nad ei saa aru, mis toimub Rootsis, Ungaris, Poolas," rääkis Gräzin.

"Aktuaalsele kaamerale" antud usutluses lisas Gräzin: "See, mis Ungaris toimub seni, kuni seal pole koonduslaagreid, ei ole minu asi. Muide, see ei ole ka Euroopa Liidu asi."

Euroopa Parlamendi suurimasse, Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsiooni kuuluva Isamaa poliitiku Tunne Kelami seisukohta ei õnnestunud BNS-il teisipäeva hilisõhtuni teada saada.

"Aktuaalsele kaamerale" antud usutluses sõnas Kelam, et EPP fraktsioon on üsna lõhki ja ta ei tea, mis täpselt nende grupis hääletusel võib toimuda.

"Minu meelest tuleks asja võtta konstruktiivsemalt, aga muidugi väga palju oleneb peaminister Orbanist. Ta on ilmutanud seni paindlikkust ja tõmmanud tagasi teatud asjades. Tänane käitumine suures saalis ei näidanud seda valmisolekut. Ma ei tea, mis meie grupis võib juhtuda," ütles Kelam teisipäeval AK-le.

Orbani erakond Fidesz kuulub samuti EPP-sse ning ka selles lahknevad arvamused, kuidas Ungari suhtes toimida. Teisipäeva õhtul kohtus EPP fraktsioon Euroopa Parlamendis Orbániga ning otsustas, et hääletamine jäetakse saadikutele vabaks.

Euroopa Parlamendi kodanikuvabaduste komisjon, mis Ungari olukorra kohta raporti koostas, leidis, et sealsed arengud on kaasa toonud tõsise süsteemse ohu Euroopa Liidu põhiväärtustele. Komisjon leiab, et Ungaris on Euroopa väärtused sattunud tõsisesse ohtu, mõeldes selle all eelkõige kohtuvõimu sõltumatust, sõnavabadust, vähemuste õigusi, riigis asuvate immigrantide ja põgenike olukorda.

Seetõttu tegi komisjon parlamendi täiskogule ettepaneku kutsuda liikmesriike üles algatama Euroopa Liidu lepingu artikli 7 lõikes 1 ette nähtud menetlus. Kodanikuvabaduste komisjoni arvamust toetasid ka Euroopa Parlamendi eelarve-, kultuuri ja hariduse, põhiseaduse ning naiste õiguste ja soolise võrdõiguslikkuse komisjonid.

Teisipäeval esines oma poliitika kaitseks Euroopa Parlamendis ka Orbán, kes lükkas kriitika tagasi ning väitis, et Euroopa Liit ründab ungari rahvast, mis kaitseb muuhulgas immigrante tõrjudes Euroopa piire.

Europarlamendi kodanikuvabaduste komisjoni ettepanek, mille valmistas ette Hollandist valitud parlamendiliige Judith Sargentini Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsioonist, peab vastuvõtmiseks saama parlamendis absoluutse häälteenamuse ehk 376 poolthäält ja samal ajal kaks kolmandikku kõigist antud antud häältest.

See oleks esimene kord, kui Euroopa Parlament teeb soovituse Euroopa Liidu lepingu artikli seitse aktiveerimiseks.

Artikkel seitse menetlus algatatakse, kui riik taganeb Euroopa Liidu alusväärtustest. Selle kolmeastmeline protsess võib lõpptulemusena viia riigilt hääleõiguse võtmiseni. Ungari suhtes on hetkel käimas alles menetluse esimene etapp.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: