Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Metsanduse arengukava koostajad panid paika sihid aastani 2030

Foto: Eero Barndõk/Müürileht

Järgmise metsanduse arengukava algatamise töörühm tõmbas oma tööle joone alla ja nii sai valmisid ettepanekud, millest peaks kava koosnema. Kui valitsus selle kinnitab, hakkavad septsialistid koostama Eesti metsade tulevikuvisiooni aastani 2030.

Metsanduse arengukava paneb järgmiseks kümnendiks paika sihid, mille poole metsanduses riiklikult püüelda. Nende sihtide esialgseks sõnastamiseks käisid koos mitmed töörühmad ja vaidluste tulemusel kaardistati 101 Eesti metsandusega seotud probleemi ning toodi neist välja ka prioriteetseimad. Seekord tuleb arengukavasse ka selliseid teemasid, mida varasemalt pole metsanduses peetud nii oluliseks.

"Selliste teemadena on läbi käinud ruumiline planeerimine või kuidas kogukondi paremini kaasata metsanduslike otsuste tegemisse, et kõigil oleks võimalus paremini otsustes kaasa rääkida, see oli läbivalt protsessis tugevalt esile," ütles keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp.

Üks arengukava koostamise algatamise metsamajanduse töörühma liige Veiko Uri maaülikoolist ütles, et väga palju arutleti metsade tuleviku üle.

"Metsa uuendamise ehk hool ja mure metsade tuleviku pärast on kindlasti üks teema, mille üle on hea meel ja sellega me edasi läheme. Soov on, et need väärtuslikumad puuliigid, pean silmas just majanduslikumalt väärtuslikke puuliike - okaspuid, et neid okaspuupuistusid, ka peapuuliigina segametsades, oleks ka tulevikus," rääkis Uri.

Erametsaliidu juhatuse esimees Mikk Link hindab poole aasta pikkuse töö tulemust kui olulist kompromissi. Erametsaliit seisis muuhulgas selle eest, et arengukavas oleks sees kompensatsioon nendele metsaomanikele, kes erinevatel põhjustel ei tohi oma metsa majandada. Piirangutega erametsi on Eestis 15 000 hektarit.

"See peaks olema ühiskondlik kokkulepe ja me näeme, et ühiskond soovib järjest rohkem metsast saada hüvesid ja soovib, et metsa ei kasutataks nii palju puidu saamise eesmärkidel. Meie otseselt selle vastu ei ole, aga meie peame hoidma tähelepanu all, et kõik piirangud oleks kompenseeritud nendele metsaomanikele, kellele keeld kehtib," rääkis Link.

Avalikkust huvitava Eesti metsade raimahtude kokkuleppimine seisab veel ees. Oktoobri lõpus toimub infopäev, kus keskkonnaministeerium tutvustab arengukava algatamise ettepanekut, mille valitsus võiks kinnitada veel sel aastal.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: