Eesti hakkab tulevast aastast jälgima sigaretipakkide liikumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sigaretid kaupluses.
Sigaretid kaupluses.

Tuleva aasta maist võtab Eesti üle Euroopa Liidu direktiivi, mille alusel hakatakse salakaubandusega võitlemiseks tähistama sigaretipakke kordumatu tunnuskoodiga ning pakkidele paigaldatakse võltsimiskindel turvaelement; uute meetmete abil saab tuvastada sigaretipaki liikumisteekonna kogu tarneahelas.

Uue süsteemiga tekivad täiendavad kohustused tubakatoodete tootjatele, importijatele ja käitlejatele kuni esimese jaemüügiettevõtteni, selgub sotsiaalministeeriumi poolt kooskõlastamisele saadetud eelnõust.

Direktiivi alusel hakatakse järgmise aasta 20. maist rakendama üleeuroopalist tubakatoodete tuvastamis- ja jälgimissüsteemi. Iga sigaretipakk saab edaspidi unikaalse koodi, millega tuvastatakse selle liikumine kogu tarneahelas. Eraldi unikaalse koodi saavad ka iga tubakatoote plokk, kast ning kaubaalus.

Eelnõu märgib, et direktiivi mõju salakaubanduse vähenemisele Eestis kohe prognoosida ei saa, kuna jälgitavussüsteemi nõue hõlmab tubakatooteid, mis on toodetud liidus või legaalselt imporditud. Selliste tubakatoodete käitlemisahelas pole Eestis tänapäeval aga enam probleeme olnud.

Eesti salaturul levib peamiselt Valgevenes ja Venemaal toodetud salatubakas, mis tubakatoodete jälgitavussüsteemi alla ei kuulu. Kuna tubakatoodete jälgitavussüsteem pärineb rahvusvahelisest lepingust, võiks kasu sellest tõusta eelkõige siis, kui ka salatubaka päritoluriigid tubakatoodete jälgitavussüsteemi kasutusele võtaksid. Hetkel nad seda teinud ei ole.

Uue süsteemi rakendamisel prognoositakse, et legaalse kaubanduse kasv salatubaka arvelt suurendab Euroopa Liidus maksulaekumisi ligikaudu kahe miljardi euro ulatuses aasta kohta.

Sigarettidele ja isevalmistatavate sigarettide tubakale kehtestatakse nõuded alates aastast 2019, kuid muudele tubakatoodetele hakkavad nõuded kehtima alles 2024. aasta 20. maist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: