Prantsusmaal Dunkerque'i lähistel toimus terroritõrjeoperatsioon

{{1538470140000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Prantsusmaa põhjaosas Dunkerque'i sadamalinna eeslinnas toimus teisipäeval terroritõrjeoperatsioon, mille raames otsib umbes 200 politseinikku läbi ühe ühenduse peakorterit ja tosinat kodu.

Politsei teatel on politseinikud Grande-Synthe'i eeslinnas ning läbiotsimiste keskmes on vähetuntud šiiaislami ühendus Centre Zahra France. Lisaks ühenduse peakorterile otsitakse läbi selle liidrite kodusid.

Kohalike võimude sõnul on läbiotsimised seotud "terrorismi ennetamise" menetlusega.

Politsei teatas, et jälgis keskuse tegemisi tähelepanelikult, "sest selle liidrid on tugevalt toetanud mitut terroriorganisatsiooni ning pooldavad liikumisi, mis toetavad (Prantsuse) Vabariigi vastu käivaid ideesid".

Uudisteagentuuriga AFP vestelnud allika sõnul on kinni peetud 11 inimest. Võimud külmutasid ka keskuse finantsvarad.

Keskust juhib Yahia Gouasmi. Teda tuntakse sionismivastaste vaadete ning Iraaniga seotuse poolest.

Keskuse veebilehel öeldakse, et 2009. aastal asutatud keskuse eesmärk on "teha teatavaks islami sõnum läbi prohveti ja tema pere silmade".

Pole selge, kas kinnipidamised on seotud arvatava kavaga, mille raames taheti juunis rünnata Iraani opositsioonirühmituse Iraani Rahvuslik Vastupanunõukogu kogunemist Pariisis.

Prantsusmaa külmutas Iraani peamise luureameti varad

rantsusmaa teatas teisipäeval, et külmutas kahele Iraani mehele ning Iraani peamisele luureametile ehk luure- ja julgeolekuministeeriumile kuuluvad varad väidetava pommirünnakukava pärast.

"Selle otsuse langetamisel rõhutab Prantsusmaa oma meelekindlust võitluses kõikide terrorismi vormide vastu, eriti oma territooriumil," ütlesid haruldases ühisavalduses Prantsuse sise-, välis- ja majandusminister.

Külmutamise otsus avaldati riigi teatajas.

Selles öeldi, et ühe mehe nimi on Assadollah Asadi.

Seda nime kannab Viinis asuvas Iraani saatkonnas töötanud Iraani diplomaat, kes peeti kinni 1. juulil Saksamaal seoses väidetava kavaga, mille alusel plaaniti pommirünnakut Pariisi lähistel 30. juunil toimunud Iraani opositsioonirühmituse kogunemisele. Üritus möödus vahejuhtumiteta.

Samuti külmutasid Prantsuse võimud Saeid Hashemi Moghadami vara. Seoses rünnakukavaga on arreteeritud kokku kuus inimest.

"See äärmiselt tõsine tegu, mida meie territooriumil kavandati, ei saanud jääda vastuseta," ütlesid Prantsuse ministrid.

Juunikuisest üritusest võtsid lisaks tuhandetele Iraani opositsiooni toetajatele osa ka kõrged külalised USA-st, sealjuures president Donald Trumpi toetajad.

Iraan on eitanud igasugust seotust rünnakukavaga ja süüdistab selles opositsioonigruppi Mujahedeen-e-Khalqi (MEK), kelle eesmärgiks oli väidetavalt diskrediteerida Iraani presidenti Hassan Rouhanit.

Prantsuse karistusmeetmed võivad tuua kaasa keerulise diplomaatilise olukorra ajal, mil Prantsusmaa üritab hoida elus 2015. aasta Iraani tuumalepet pärast USA taganemist.

Prantsuse president Emmanuel Macron on lubanud külastada Iraani pealinna Teherani.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: