Sotsiaaldemokraadid on Soome parteide seas kindlal esikohal

Soome sotsiaaldemokraat Antti Rinne.
Soome sotsiaaldemokraat Antti Rinne. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Soome rahvusringhäälingu tellitud uuringu kohaselt on sotsiaaldemokraadid hetkel kindlalt kõige suurema toetusega erakond.

Kui valimised toimuksid praegu, hääletaks Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) poolt 22,6 protsenti valijatest. Eelmise, augusti tulemusega võrreldes on sotsiaaldemokraatide toetus kasvanud 2,3 protsendipunkti, selgub uuringufirma Taloustutkimus tehtud arvamusküsitlusest.

Sotsiaaldemokraadid on olnud suurima toetusega partei alates kevade lõpust, 22,6 protsenti on nende viimase 2,5 aasta kõrgeim reiting ning Yle leiab oma analüüsis, et erakonda juhtiv rahvasaadik Antti Rinne harjutab juba peaministriks olemist. Parlamendivalimised toimuvad Soomes järgmise aasta aprillis.

Teisel kohal on 18,9 protsendiga rahandusminister Petteri Orpo juhitud Koonderakond, mille toetus on kuuga langenud 0,1 protsendipunkti võrra.

Kolmandat kohta hoiab 17,6 protsendiga peaminister Juha Sipilä Keskerakond, eelmise korraga võrreldes on kaotatud 0,2 protsendipunkti.

Neljandana jätkab jätkuvalt toetust kaotav Roheline Liit 11,6 protsendiga. Nii nagu ka eelmine kord, on roheliste toetus kukkunud kuuga ühe protsendipuntki võrra. Negatiivne trend on roheliste puhul kestnud juba pikemat aega. Pärast seda, kui Aalto roheliste esimeheks valiti, tõusis erakonna toetus eelmisel suvel rekordilisele tasemele ehk 17,6 protsendini, mis andis tookord parteide reitingutabelis teise koha Koonderakonna järel.

Ülejäänud erakondade toetus jääb juba madalamaks kui 10 protsenti - nende seas on tugevamal positsioonil Vasakliit (toetus 9,8 protsenti, kasv 0,7 protsendipunkti) ja Põlissoomlased (toetus 9,3 protsenti, langus 0,1 protsendipunkti).

Järgnevad Soome Kristlikud Demokraadid (4,1%, kasv 0,6 protsendipunkti) ja Soome Rootsi Rahvapartei (3,7%, langus 0,6 protsendipunkti), nemad on eelmise korraga võrreldes oma tabelikohad vahetanud.

Parlamendis esindatud erakondadest on viimasel kohal Põlissoomlastest omal ajal lahku löönud Sinine Tulevik 1,1 protsendiga. Erakonna toetus on langenud 0,5 protsendipunkti võrra.

Muid poliitilisi jõudusid toetab 1,3 protsenti valijatest.

Hetkel ametis olevat valitsuskoalitsiooni (Koonderakond, Keskerakond ja Sinine Tulevik) toetab seega praegu 37,6 protsenti valijatest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: