HS-i uuring: Soomes on esikohal sotsid, Põlissoomlaste toetus kasvab

Soome parlamendihoone.
Soome parlamendihoone. Autor/allikas: AKG/Scanpix

Soome parlamendivalimisteni on aega natuke rohkem kui seitse nädalat ning ajalehe Helsingin Sanomat tellitud värske uuringu kohaselt on populaarseimaks erakonnaks endiselt sotsiaaldemokraadid. Praegu valitsuses olevad parteid tugevate tulemustega hiilata ei saa, toetust on kõige rohkem kasvatanud Põlissoomlased.

Uuringufirma Kantar TNS poolt läbi viidud arvamusküsitluse kohaselt toetab suurimat opositsioonijõudu ehk sotsiaaldemokraate (SDP) 20,8 protsenti valijatest, eelmise uuringuga võrreldes on seda o,1 protsendipuntki vähem, kirjutab Helsingin Sanomat.

Teisel kohal on pikemat aega tugevaimaks valitsuserakonnaks olnud Koonderakond, keda selle uuringu kohaselt toetab 18,6 protsenti valijatest. Rahandusminister Petteri Orpo juhitud partei toetus on eelmise korraga võrreldes langenud 0,9 protsendipunkti.

Peaminister Juha Sipilä Keskerakond on kolmandal kohal 14,7 protsendiga ja eelnevaga võrreldes on seda 0,9 protsendipunkti vähem.

Neljandat kohta hoiavad 13,6 protsendi ja 0,7 protsendipunktilise kasvuga Roheline Liit ning nende endisest presidendikandidaadist juht Pekka Haavisto.

Viiendal kohal on Jussi Halla-aho ning tema juhitud Põlissoomlased. Nende toetus kasvas 1,7 protsendipunkti 11,4 protsendini, mis on Põlissoomlaste parim tulemus (selles uuringus - Toim.) pärast erakonna lõhenemist 2017. aasta suvel.

Kuuendat kohta hoiab Vasakliit (8,7%; -0,7) ja järgnevad Soome Rootsi Rahvapartei (4,3%; 0), Soome Kristlikud Demokraadid (4%; 0) ning Sinine Tulevik (1%; -0,1).

Helsingin Sanomat peab värske uuringu viieks olulisemaks detailiks Põlissoomlaste toetuse kasvu; Koonderakonna ja eriti Keskerakonna toetuse kukkumist; sotsiaaldemokraatide tugevat toetust nende liidri Antti Rinne terviseprobleemidest hoolimata; valitsuserakondade summaarse toetuse kukkumist 34,3 protsendini ja oma otsust veel mitte teinud valijate suurt hulka.

Edetabeli kohad ja üldine jõudude vahekord on üsnagi sarnane Yle tellitud ja uuringufirma Taloustutkimus läbi viidud arvamusküsitlusele.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: