Uuring: Soome sotsid on edumaad konkurentide ees suurendanud

Soome parteide toetusnumbrid 2019. aasta märtsis.
Soome parteide toetusnumbrid 2019. aasta märtsis. Autor/allikas: Taloustutkimus/Yle

Ringhäälingu Yle poolt tellitud uuringu kohaselt on sotsiaaldemokraadid Soome erakondade edetabelis oma esikohta tugevdanud. Samal ajal jätkub enne aprillikuiseid valimisi Koonderakonna ja Keskerakonna toetuse vähenemine, viiendal kohal olevad Põlissoomlased on aga kerkinud Jussi Halla-aho juhtimisperioodi parima tulemuseni.

Uuringufirma Taloustutkimus poolt veebruaris ja märtsis korraldatud arvamusküsitluse kohaselt toetab sotsiaaldemokraate (SDP) 21,3 protsenti valijatest, eelmise uuringuga võrreldes on seda 1,2 protsendipunkti rohkem, vahendas Yle. SDP puhul väärib äramärkimist, et eelmisel nädalal naasis pärast pikka haiguspuhkust tööle nende esimees Antti Rinne.

Teisel kohal on justiitsminister Petteri Orpo juhitud Koonderakond, mida toetab nüüd 16,2 protsenti valijatest. Seda on eelmise korraga võrreldes 1,1 protsendipunkti vähem.

Kolmandal kohal jätkab peaminister Juha Sipilä partei Keskerakond 14,1 protsendiga, toetus on kukkunud 1,5 protsendipunkti.

Neljandat kohta hoiab kunagise presidendikandidaadi Pekka Haavisto poolt juhitud Roheline Liit. Erakonda toetab 13,7 protsenti vastanutest, eelmise korraga võrreldes on toetus langenud 0,9 protsendipunkti võrra langenud.

Ka sel korral on kõige rohkem toetust kasvatanud viiendal kohal olevad Põlissoomlased - eelmise korraga võrreldes on toetus kasvanud 1,3 protsendipunkti võrra 13,3 protsendini. Tegemist on parima tulemusega pärast 2017. aasta suve, kui Jussi Halla-aho esimeheks saamise järel Põlissoomlaste seas lõhe tekkis. Erakonnast lõi lahku suur hulk senistest juhtpoliitikutest, sealhulgas senine juht Timo Soini ning kõik ministriametis olnud poliitikud. Lahkulööjate poolt moodustati hiljem uus erakond Sinine Tulevik.

Kuuendat kohta hoiab Vasakliit (8,9%; +0,3) ja järgnevad Soome Rootsi Rahvapartei (4,7%; +0,7), Soome Kristlikud Demokraadid (3,1%; -0,1) ning Sinine Tulevik (1,8%; +0,4).

Muid poliitilisi jõudusid toetab 2,5 protsenti valijatest.

Hetkel ametis olevat valitsuskoalitsiooni (Keskerakond, Koonderakond ja Sinine Tulevik) toetab seega praegu 32,1 protsenti valijatest.

Uuringu raames küsitles Taloustutkimus 6. veebruarist 5. märtsini 2905 inimest, kellest oma parteilist eelistust väljendas 1777 inimest. Veamarginaal on kaks protsendipunkti mõlemas suunas.

Parlamendivalimised toimuvad Soomes käesoleva aasta 14. aprillil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: