Soome parteide seas on esikohal sotsid, enim tõusis Põlissoomlaste toetus

Põlissoomlaste juht Jussi Halla-aho.
Põlissoomlaste juht Jussi Halla-aho. Autor/allikas: AP/Scanpix

Soome ringhäälingu Yle tellitud värske uuringu kohaselt on sotsiaaldemokraadid endiselt riigi populaarseimaks erakonnaks. Kõige rohkem on aga detsembris-jaanuaris tõusnud vahepeal paigal seisnud Põlissoomlaste reiting.

Kui valimised toimuksid praegu, hääletaks rahvasaadik Antti Rinne juhitud Soome Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) poolt 21,2 protsenti valijatest. Eelmise uuringuga võrreldes on nende toetus langenud 0,3 protsendipunkti, vahendas Yle.

Teisel kohal on 19,6 protsendiga rahandusminister Petteri Orpo juhitud Koonderakond, vahepealse ajaga on toetus tõusnud 0,5 protsendipunkti,

Kolmandal kohal on peaminister Juha Sipilä Keskerakond, kelle toetus on 16,1 protsendi juures. Reiting on eelmise korraga võrreldes kahanenud 0,9 protsendipunkti võrra.

Neljandat kohta hoiab 13,6 protsendiga Roheline Liit, kusjuures märkimisväärne see, et erakonna juht Pekka Haavisto on ühe teise uuringu kohaselt poliitik, keda soomlased näeksid kõige parema meelega järgmise peaministrina. Ehk korduvalt presidendivalimistel teise vooru jõudnud Haavisto on oluliselt populaarsem kui tema partei.

Viiendal kohal olevad Põlissoomlased on selle arvamusküsitluse põhjal partei, mis on oma toetust kõige rohkem kasvatanud. Eelmise korraga võrreldes on reiting kasvanud 2,1 protsendipunkti ning toetus on nüüd 10,2 protsenti. Viimati ületas Põlissoomlaste toetus kümmet protsenti 2018. aasta juunis.

Uuringufirma Taloustutkimus uuringujuht Tuomo Turja seletas Jussi Halla-aho juhitud migratsioonivastaste Põlissoomlaste head tulemust Oulu politsei poolt hiljuti algatatud kriminaaljuurdlusega, mille raames süüdistatakse välismaist päritolu mehi alaealiste tütarlaste seksuaalses väärkohtlemises.

Kuuendat kohta hoiab Vasakliit (9,5%) ja järgnevad Soome Kristlikud Demokraadid (4,2%), Soome Rootsi Rahvapartei (2,5%) ning Sinine Tulevik (1%).

Muid poliitilisi jõudusid toetab 2,1 protsenti valijatest.

Hetkel ametis olevat valitsuskoalitsiooni (Koonderakond, Keskerakond ja Sinine Tulevik) toetab seega praegu 36,7 protsenti valijatest.

Uuringu raames küsitles Taloustutkimus 10. detsembrist 8. jaanuarini 2443 inimest, kellest oma parteilist eelistust väljendas 1534 inimest. Veamarginaal on 2,1 protsendipunkti mõlemas suunas.

Parlamendivalimised toimuvad Soomes käesoleva aasta 14. aprillil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: