Soomes on SDP esikohal, kahe suure valitsuspartei toetus kukub

Soome sotsiaalmdekokraatide juht Antti Rinne.
Soome sotsiaalmdekokraatide juht Antti Rinne. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soome ringhäälingu Yle tellitud uuringu kohaselt on kolm esimest erakonda toetust kaotanud. Sotsiaaldemokraadid on endiselt esikohal, kuid enne aprillis toimuvaid valimisi edumaa kasvatamist takistab tõenäoliselt ka partei esimehe Antti Rinne tervislikel põhjustel eemal viibimine. Märkimisväärne on ka kahe valitsuspartei - Koonderakonna ja Keskerakonna - toetuse tugev kukkumine.

Uuringufirma Taloustutkimus poolt jaanuaris ja veebruari alguses läbi viidud arvamusküsitluse kohaselt toetab sotsiaaldemokraate (SDP) 20,1 protsenti valijatest, eelmise uuringuga võrreldes on seda 1,1 protsendipuntki vähem, vahendas Yle.

Olukorra teeb aga keeruliseks see, et SDP esimees ja peaministrikandidaat Antti Rinne on viibinud pikemat aega haiglas seoses Hispaanias veedetud puhkuse ajal tekkinud terviseprobleemidega.

Teisel kohal on justiitsminister Petteri Orpo juhitud Koonderakond, mida toetab 17,3 protsenti valijatest. Eelmise korraga võrreldes on toetus lausa 2,3 protsendipunkti võrra väiksem ja see tähendab, et suurima toetusega valitsuspartei on seekord ka suurim kukkuja. Analüütikute hinnangul on põhjuseks see, et viimasel ajal tähelepanu pälvinud eakate hoolekande skandaali teravik on hetkel eelkõige Koonderakonnale suunatud. Koonderakonna toetus oli viimati nii madal 2016. aasta augustis, kui Orpo oli just Alexander Stubbilt partei juhtimise üle võtnud.

Kolmandal kohal on 15,6 protsendiga peaminister Juha Sipilä Keskerakond, eelmise korraga võrreldes langes toetus 0,5 protsendipunkti. Nii madal pole Keskerakonna toetus olnud rohkem kui kuus aastat ehk ajal, mil Sipilä alles asus erakonda juhtima.

Neljandat kohta hoiab kunagise presidendikandidaadi Pekka Haavisto poolt juhitud Roheline Liit, mille toetus jätkab tõusmist ning on ilmselge, et vahepeal languses olnud partei tõusule aitab kaasa uue esimehe isiklik populaarsus. Roheliste toetus on 14,6 protsenti, kasv 1 protsendipunkt.

Seekord on kõige rohkem toetust kasvatanud viiendal kohal olevad Põlissoomlased - eelmise korraga võrreldes on toetus kasvanud 1,8 protsendipunkti võrra 12 protsendini. Põlissoomlaste toetus oli viimati nii kõrge 2015. aasta suvel ehk rändekriisi tippajal ja enne erakonna kaheks lagunemist. Analüütikud märgivad, et Põlissoomlaste puhul mängib endiselt rolli Oulu seksuaalkuritegude temaatika ning samuti on tähelepanuväärne, et Põlissoomlaste toetuse kasv ei paista tulevat eriti teiste erakondade arvelt.

Kuuendat kohta hoiab Vasakliit (8,6%; -0,9) ja järgnevad Soome Rootsi Rahvapartei (4%; +1,5), Soome Kristlikud Demokraadid (3,6%; -0,6) ning Sinine Tulevik (1,4%; +0,4).

Muid poliitilisi jõudusid toetab 2,7 protsenti valijatest.

Hetkel ametis olevat valitsuskoalitsiooni (Keskerakond, Koonderakond ja Sinine Tulevik) toetab seega praegu 34,3 protsenti valijatest.

Uuringu raames küsitles Taloustutkimus 14. jaanuarist 5. veebruarini 2928 inimest, kellest oma parteilist eelistust väljendas 1794 inimest. Veamarginaal on 2 protsendipunkti mõlemas suunas.

Parlamendivalimised toimuvad Soomes käesoleva aasta 14. aprillil.

Soome parteid 2019. aasta veebruaris. Autor: Yle

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: