Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riik toetab hooldekodudes eakate vaktsineerimist gripi vastu

Riik hakkab toetama hooldekodudes elavate eakate gripi vastu vaktsineerimist.

Haigekassa tuleva aasta eelarves on raha selleks planeeritud, kinnitas "Aktuaalsele kaamerale" tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Gripihooaeg kestab oktoobrist maini ja eelmisel hooajal haigestus grippi hinnanguliselt 60 000 inimest. Peaaegu 2000 vajas haiglaravi ja gripi tõttu suri 94 inimest, kellest peaaegu kõik olid vanemaealised ja mitmed hooldekodude patsiendid. Kõigil olid kroonilised haigused, kuid vaktsineeritud ei olnud neist keegi.

Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova ütles, et praegu on vaktsineerimisega hõlmatus elanikkonna seas 3,2 protsenti, vanemaealiste seas 4,3 protsenti.

"Aga võrreldes Euroopa Liiduga, kus on vaktsineerimisega hõlmatus vanemaealiste seas keskmiselt 56 protsenti, siis meil on arenguruumi küll ja küll," märkis ta.

Seega on Euroopa Liidus üle kümne korra enam eakaid vaktsineeritud, kui Eestis. Kiita pole olukord ka siinsete hooldekodude patsientide seas.

Tearviseametile edastatud andmete kohaselt vaktsineeriti 148 hooldekodust vaid 38 hoolealuseid. 21 hoolekandeasutust maksis vaktsineerimise eest ise või tegi seda omavalitsus.

"Me tegime ettepaneku nii ministeeriumile kui haigekassale, et oleks vaja leida rahalisi vahendeid selleks, et riskirühma vaktsineerida," ütles Sadikova.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut ütles, et haigekassa tuleva aasta eelarves arvestatakse hooldekodudes elavate eakate vaktsineerimisega.

"Immunoprofülaktikakomisjon on teemat arutanud ja leidnud, et neid võiks ka vaktsineerida ja haigekassa eelarves järgmisel aastal on sellega planeeritud, et nüüd on küsimus, kas selle hooaja gripi vastu saab juba talvel vaktsineerida või järgmisel sügisel enne hooaja algust," ütles Sikkut.

Vaktsiine on erineva hinnaga.

"Praegu on eelarvesse arvestatud selle viis eurot maksva vaktsiiniga ehk see summa tuleb tegelikult mõnikümmend tuhat. Umbes 8000 inimest elab meil hooldekodudes," märkis ta.

Sikkut tegi haigekassale ettepaneku analüüsida, kas on võimalik laiendada riigi toel vaktsiini saavate eakate sihtrühma kõigile eakatele.

Gripi vastu vaktsineerimiseks on terviseameti kinnitusel just praegu õige aeg, sest viirus veel ei ringle.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: