Perearstid ja apteekrid: gripivaktsiini puuduse põhjus on planeerimises

Kuigi gripi vastu on praegu parim aeg end vaktsineerida, sai neljavalentne gripivaktsiin neljapäeval hulgiladudest otsa. Et gripivaktsiini kättesaadavus on problemaatiline juba mitu viimast aastat, soovitavad apteekrid ja perearstid vajamineva vaktsiini kogust teisiti planeerima hakata.

Sel aastal tõid vaktsiinide tootjad Eestisse 87 000 annust gripivaktsiini, mida on ravimiameti andmetel kümme protsenti rohkem kui seda eelmisel aastal kulus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vaktsiine on kahte liiki: kolmevalentne ehk kolme gripitüve sisaldav Influvac ja neljavalentne ehk nelja gripitüve sisaldav VaxigripTetra, mis on hulgiladudest otsas. Seda toodi 65 000 annust.

"Nähtavasti on huvi selle vaktsiini vastu suurem, ega seal muud põhjust polegi," põhjendas ravimiameti müügilubade osakonna juhataja Margit Plakso.

Kuigi huvi on suur, on Eestis gripi vastu vaktsineeritus Euroopa Liidu väikseim - mullu vaktsineeris end 3,2 protsenti elanikkonnast, samal ajal kui Euroopa Liidus vaktsineeris 56 protsenti.

Viimastel aastatel ongi vaktsiin juba sügisel otsa saanud. Vaktsiinitootjad lähtuvad vajamineva vaktsiinikoguse prognoosimisel eelmise hooaja kogustest. Müümata jäänud vaktsiini uuel hooajal kasutada ei saa.

"Vaktsiinide tellimine tuleb teha ette juba kevadel ja gripivaktsiini enam juurde ei toodeta. See, mis on valmis, on valmis ja kui prognoos oli väiksem, siis vaktsiini õnnestub juurde hankida ainult sel juhul, kui mõne teise riigi varudest üle jääb," selgitas Plakso.

Nii tehti eelmisel aastal, kui vaktsiinide kättesaadavusega probleemid tekkisid, ning kavatsetakse teha nüüdki.

Perearstide seltsi juhatuse liige Eero Merilind leidis, et viimaste aastate vaktsiinipuuduse põhjuseks on planeerimine.

"Tegelikult oleks vaja riiklikku planeerimist. Minu poolest see võiks käia läbi terviseameti, kes korjab kokku vaktsineerimise soovid perearstide käest ja siis tehakse tsentraalne tellimus vaktsiinitootjatele," rääkis Merilind.

Perearstikeskused ja tervishoiutöötajad, kes vaktsineerimist läbi viivad, saavad oma tellitud kogused apteekidest. Ka apteekide liidu juhatuse liikme Timo Danilovi hinnangul võiks tervishoiuteenuse osutajad prognooside tegemisel osaleda.

"Samuti peaks meie hinnangul Eesti riik aitama tervishoiuteenuse osutajaid planeerimisel järgmiseks aastaks ja sel ajal siis koostöös müügiloa hoidjaga saavad hulgimüüjad teha tellimused ette ära," selgitas Danilov.

Tema sõnul on neljavalentset vaktsiini apteekides veel järel 6300 doosi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: