EL-i juhid otsustasid novembriks plaanitud Brexiti-ülemkogu ära jätta

{{1539845820000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu valitsusjuhid otsustasid jätta ära erakorralise Brexiti ülemkogu novembris, sest läbirääkimised pole selleks piisavalt edenenud.

Sellegi poolest loodab Euroopa Liit kokkuleppele jõuda ja valitsusjuhid on valmis kogunema, kui selleks vajadus tekib. Põhiline komistuskivi on jätkuvalt piiriküsimus Iirimaa saarel.

Suurbritannia peaminister Theresa May kinnitas ülemkogule tulles oma head tahet kokkuleppele jõuda ja usku, et see on võimalik. Kuidas selleni jõuda, selle kohta ajakirjanikud palju uut ei kuulnud.

"Ma usun, et kõik laua ääres viibijad soovivad lepet. Töötades intensiivselt ja ühiselt, suudame me selleni jõuda, ma usun, et lepe on saavutatav ja nüüd tuleb see teoks teha," vahendas Suurbritannia peaminister Theresa May.

May kinnitas, et kaalub Brexiti üleminekuperioodi pikendamist mõne kuu võrra, et Suurbritannial ja Euroopa Liidul jääks rohkem aega kaubandusleppe sõlmimiseks. Samas rõhutas ta, et tegemist on kõigest ideega, mida alles kaalub.

Ajakirjanikel tuli oodata vaid paar tundi, kui valitsusjuhid lõpetasid arutelu kiiresti seisukohaga, et vajalikku edasiminekut hetkel ei ole ja tuleb anda lisaaega nii brittidele kui ka läbirääkijatele.

"Ma pean olema aus ja ütlema, et enamus Theresa May kõneldust oli juba varem teada. Samas on oluline, et ta taas kord kinnitas oma tahet lahendust leida," kommenteeris eesistujariigi valitsusjuht, Austria liidukantsler Sebastian Kurz.

"Me vajame aega, palju aega, me jätkame tööd järgnevatel nädalatel, rahulikult ja kannatlikult," nentis Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier.

"Kindlasti me ei muuda oma positsioone täna 27 riigiga, jätkuvalt on laual see, et füüsilist piiri Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel tulla ei saa ja sinna see vaidluskoht maetud ongi," lausus Eesti peaminister Jüri Ratas.

Nii Euroopa Liit kui ka Suurbritannia on kinnitanud, et valmistuvad ka leppeta lahkuminekuks, selles on ilmselt omajagu tõtt ja omajagu läbirääkimiste taktikat Leppeta lahkumine kujuneks kõige raskemaks mõlemale osapoolele ja seda ei soovi tõenäoliselt keegi.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: