EL-i riigijuhid püüavad Brexiti kõnelusi ummikust välja lükata

{{1539799980000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Euroopa Liidu riigijuhid püüavad Brüsselis Ülemkogul paigast lükata ummikusse jooksnud Brexiti läbirääkimisi.

Riigijuhtide õhtusöök algas kolmapäeva õhtul kell 20 ja selle teema on Brexit. Neljapäevastel töökohtumistel arutatakse rände- ja julgeolekuteemasid, sealhulgas küberjulgeolekut ning euroala reforme, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Brexiti läbirääkimised on takerdunud Iirimaa piiri küsimuse taha, kus kõigile meeldivat lahendust ei ole olemas. Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kutsus kohtumise eel mitte alla andma, samas möönis ta, et leppeta lahkuminek on tõenäolisem kui kunagi varem.

Euroopa Liit on pakkunud välja üleminekuperioodi pikendamise võimaluse, oodates samas uusi sõnumeid Briti peaministrilt Theresa Maylt.

"Ma loodan, et me saame täna õhtul rääkida edusammudest, mis on tehtud pärast Salzburgi kohtumist. Jah, meil on jätkuvalt erimeelsused Põhja-Iirimaa küsimuses. Kui me intensiivselt koos töötame, siis ma usun, et me suudame need lahendada, ma usun, et me jõuame kokkuleppele. Nagu ma ütlen - lepet on vaja
mitte üksnes Suurbritanniale, vaid ka Euroopa Liidule," rääkis May enne kohtumist ajakirjanikele.

"Mina usun, et see kokkulepe on endiselt võimalik. See on eesmärk - saavutada kokkulepe. 27 on ühtsed, tegutsevad koos, aga selge on see, et kõige keerulisem on piiriküsimus Põhja-Iiri ja Iirimaa vahel. Igal juhul on kõigi soov vältida piirikontrolli Põhja-Iiri ja Iirimaa vahel, samas ma usun, et kõik soovivad selle nimel edasi töötada täna ja kui vaja siis ka homme, et see kokkulepe saavutada. Suurbritannia oli ja on lähedane ja tähtis partner Euroopa Liidule," rääkis Eesti peaminister Jüri Ratas kohtumise eel.

Brüsselis viibiv ERR-i korrespondent Epp Ehand tõdes, et seekordselt kohtumiselt Brexiti teemal läbimurdeid ilmselt ei oodata. Pigem on tema sõnul küsimus detailides.

"Kuivõrd ülejäänud 27 riigijuhil on usku, et Theresa May suudab läbirääkimised eduka finišini viia, kas novembris tuleb erakorraline Brexitile pühendatud Ülemkogu, kas on võimalik näha, et väikesed sammud on võimalik teha lepinguni liikumise suunas. Tundub, et ajasurve, mida on juba tunda, ei ole siiski riigijuhtide jaoks veel piisavalt tugev, et need otsused sünniksid," selgitas Ehand.

Tajani sõnul ei öelnud May midagi sisuliselt uut Brexiti osas

Euroopa Parlamendi presidendi Antonio Tajani hinnangul ei ölenud Suurbritannia peaminister Theresa May kolmapäeval Brexiti kohta sisuliselt mitte midagi uut.

"Sisuliselt midagi uut me ei kuulnud, kuid tunda on poliitiliste tahet edasi liikuda," ütles Tajani.

"Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise lepe on saavutatav ja nüüd on aeg see ära teha," ütles May muu hulgas kolmapäeval EL-i tippkohtumisel.

"Usun, et kõik laua ümber istujad tahavad lepet sõlmida. Intensiivselt ja tihedalt töötades suudame selle leppe saavutada," lausus May Brüsselis.

"Nüüd on aeg see ära teha," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: