Moskva: tuumarelvaleppest lahkumine on USA-le ohtlik samm

{{1540113240000 | amCalendar}}
Sergei Rjabkov
Sergei Rjabkov Autor/allikas: Sergei Fadeichev/TASS/Scanpix

Külma sõja aegsest tuumarelvaleppest lahkumine, mille kavatsusest on USA president Donald Trump teatanud, on ohtlik samm, ütles pühapäeval Vene asevälisminister Sergei Rjabkov.

"See oleks väga ohtlik samm. Olen kindel, et rahvusvaheline üldsus mitte üksnes ei mõista seda, vaid see kutsub esile ka terava hukkamõistu," ütles Rjabkov Vene riiklikule uudisteagentuurile TASS. 

Ta lisas, et Moskva ei langeta USA otsusega seoses tormakaid otsuseid, kuid ütles, et USA avaldust tuumarelvaleppest lahkumise kohta võib pidada ultimaatumiks.

Rjabkov avaldas usutluses Interfaxile lootust, et pühapäeval Moskvasse saabuv USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton selgitab põhjalikult ja professionaalselt USA seisukohta leppe suhtes. 

Vene föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov ütles, et USA üritab hävitada lepete süsteemi tuumarelvade globaalse tasakaalu säilitamiseks ning saavutada tuuma- ja tavarelvade vallas ühepoolset sõjalist ülimuslikkust.

"Pole kahtlust, et Ühendriigid otsivad iga võimalust, et hävitada külma sõja ajal loodud lepete süsteem globaalse tuumajõudude tasakaalu säilitamiseks. USA ei vaja enam jõudude tasakaalu. Ameeriklased soovivad tuuma- ja tavarelvade vallas ühepoolsed sõjalist ülekaalu, et suruda kogu maailmale peale oma tahet ja huve," lausus Kossatšov. 

Gorbatšov kritiseeris Trumpi otsust lahkuda tuumaleppest

Endine Nõukogude Liidu liider Mihhail Gorbatšov kritiseeris pühapäeval USA presidendi Donald Trumpi otsust lahkuda tuumarelvade piiramise leppest, mille ta oli 1987. aastal allkirjastanud koos Ühendriikide tolleaegse liidri Ronald Reaganiga.

"Kas on tõesti nii raske mõista, et nendest kokkulepetest taganemine näitab vähest tarkust?" ütles 87-aastane Gorbatšov intervjuus Interfaxile.

"Sellest leppest lahti saamine on viga," ütles ta ja rõhutas, et ametnikud "ei tohi puruks rebida vanu desarmeerimisleppeid".

"Kõik need lepped, mis on suunatud tuumadesarmeerimisele ja tuumarelvade piiramisele, tuleb säilitada, et säästa elu Maal," sõnas Gorbatšov.

Trump teatas laupäeval, et USA kavatseb lahkuda keskmaa tuumajõudude lepingust (INF).

Gorbatšov hoiatas, et Trumpi samm "õõnestab kõiki jõupingutusi, mida Nõukogude Liidu juhtkond ja ka USA ise tegid tuumadesarmeerimiseni jõudmiseks".

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: