USA välisministeeriumi asekantsler: Venemaa alustas võidurelvastumist aastaid tagasi

Venemaa alustas juba aastaid tagasi võidurelvastumist, ütles Eestit külastanud USA välisministeeriumi relvastuskontrolli asekantsler Andrea L. Thompson.

USA kavatseb välja astuda 1987. aastal sõlmitud keskmaa-tuumarelvastuse leppest ehk INF-ist. Selles leppes on mainitud ka Eestit, täpsemalt Võru, kus asusid strateegilised raketid.

"Välisilm" küsis Eestit külastanud USA välisministeeriumi asekantslerilt Andrea L. Thompsonilt, kas leppest lahkumine ei tähenda uut võidurelvastumist.

"Minu vastus on, et Venemaa alustas võidurelvastumist aastaid tagasi, kui nad täiustasid oma relvasüsteemi," ütles Thompson.

Sellest, kas INF-ist lahkumine tähendab rakettide Euroopasse toomist, on Thompsoni sõnul vara rääkida. "See on liigne kiirustamine. Järgmine samm on suhtlemine partnerite ja liitlastega ning nendega informatsiooni jagamine. Jätkame suhtlemist Venemaaga. Meil on võimalus paari päeva pärast taas nendega suhelda, kuid mingil hetkel liigud järgmisele tasemele. Selleks on vaja partneritelt sisendit ja info jagamist. Lõppude lõpuks pooldame ikkagi diplomaatiat, mitte sõjalisi samme lahenduste leidmiseks," rääkis asekantsler.

Seda, kas Hiina võiks tulevikus olla samuti INF-i osaline, näitavad tema sõnul arutelud.

"See on arutelu osa, millised võimalused on olemas. On selge, et meie ja partnerite tehnilised andmed näitavad, et Hiina on juba loonud sellised süsteemid, mis ulatuvad INF-is kokkulepitust kaugemale. Enne Hiina või teiste riikide kritiseerimist nende süsteemide pärast tuleks pidada dialoogi," sõnas ta.

Meedia andmetel kaalub USA ka START-leppest loobuda. Thompsoni sõnul kehtib lepe veel kolm aastat ning selle pikendamist või sellest loobumist arutatakse ka vastavalt siis kui õige aeg käes on.

"Uue START-leppega on meil aega. See kaotab kehtivuse kolme aasta pärast. Kui otsustame seda pikendada, siis tegelikult on see suhteliselt lihtne protsess. Sinna on kolm aastat. Seda arutame siis ning vaatame, millist mõju sellel on," ütles asekantsler.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: