USA lahkub Venemaa rikkumiste tõttu keskmaa tuumaleppest

Foto: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump kinnitas laupäeval, et Ühendriigid lahkuvad keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty - INF) Venemaaga, sest Moskva on lepet rikkunud.

"Venemaa pole INF leppest kinni pidanud. Seega me kavatseme selle lõpetada," ütles Trump ajakirjanikele.

"Venemaa on lepet rikkunud. Ja rikkunud seda juba aastaid. Ma ei tea miks president Barack Obama ei pidanud selles osas läbirääkimisi või sellest lahkunud. Me oleme neil lasknud relvi luua, kui meil endil pole see lubatud," selgitas president.

Kolme aastakümne vanuse kesktegevusraadiusega tuumarelvade leppe allkirjastas 1987. aastal USA president Ronald Reagan.

Vene president Vladimir Putin ütles neljapäeval, et Venemaa kasutab oma tuumarelvi ainult vastulöögiks raketirünnakule.

Venemaa sõjaline doktriin ei näe ette ennetavat tuumarünnakut, rõhutas ta ja seletas, et tuumalöök antakse vaid juhul, kui eelhoiatussüsteemid tuvastavad Venemaa territooriumi suunas liikuvad raketid.

NATO kaitseministrid arutasid oktoobri alguses Brüsselis muu hulgas alliansi tuumavõimekustega seotud küsimusi, samuti käsitleti keskmaa-tuumarelvastuse lepingut (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty - INF), mida Venemaa on asunud salaja keskmaa tuumarelvastust arendades rikkuma.

Venemaa hinnangul unistab USA unipolaarsest maailmast

Washingtoni otsus tõmbuda tagasi tuumarelvalepingust Venemaaga on motiveeritud unistusest unipolaarsest maailmast, teatas laupäeval Vene välisministeeriumi allikas.

"Peamiseks motiiviks on unistus unipolaarsest maailmast. Kas see teostub? Ei," ütles ministeeriumi allikas uudisteagentuurile RIA Novosti.

Allika sõnul on Venemaa korduvalt avalikult hukka mõistnud USA sammud, mille eesmärgiks oli tuumarelvalepingu tühistamine.

"Washington lähenes sellele sammhaaval mitmete aastate vältel hävitades tahtlikult kokkuleppebaasi," märkis välisministeeriumi ametnik.

USA on Euroopa liitlasi juba teavitanud

Guardiani andmetel teavitas USA oma plaanidest selle nädala alguses ka Euroopa liitlasi.

New York Timesi diplomaatiliste allikate kohaselt tahab Trumpi administratsioon leppest lahti saada ka selle tõttu, et see on piiranud USA võimalusi vastata Hiina relvastumisele Vaikse ookeani piirkonnas. Kuna Hiina pole leppega liitunud, siis on see saanud vabalt arendada kesktegevusraadiusega tuumarelvi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: