Laulupeokirik juubelipeoks ilmselt uut torni ei saa

Foto: ERR

Laulupeokirikuna tuntud Tartu Maarja kirik suviseks juubelilaulupeoks uut torni ilmselt püsti ei saa. Kogudus on siiski lootusrikas ja kiriku taastamist alustatakse väiksematest töödest.

Laulupeokiriku seis ei ole kiita. Kiriku lõpliku taastamise ja uue torni püstitamiseni on veel pikk maa minna. Katus sajab juba pikemat aega läbi ja kiriku sisemus on saanud üsna palju veekahjustusi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Selleks, et kiriku konstruktsioon püsiks, alustati mõne päeva eest katuse parandamisega.

"Päris mitmest kohast tilgub ja üsna tugevasti. Me oleme siiani vett seal korjanud, aga kirikut ja konstruktsioone on vaja kaitsta ning nüüd saab selline väike töö tehtud seal," selgitas Tartu Maarja Kiriku SA juhataja Silvia Leiaru.

Kuigi kogudus lootis seni, et juubelilaulupeoks on laulupeo hälliks nimetatud Tartu Maarja kirik taastatud, on täna üsna selge, et see nii ei lähe. Annetajate abiga on siiski kokku saadud piisav summa, et lähiajal alustada vähemalt vundamenditöödega.

"Iga hoone ehitust alustatakse ikka altpoolt ja nii ka meie läheme loogiliste sammudega. Tehtud saavad kiriku vundamendid, mis tähendab, et me peame kirikuhoone seest kaevama umbes poolteist meetrit sügavamaks ja kirikuhoone sisemus muutub väga suurel määral sellest, mis ta praegu on. Kirikuhoone läheb meil ju lausa kahekorruseliseks seest. See on meie jaoks ka väga põnev aeg," selgitas Leiaru.

Ei Eesti Evangeelne Luterlik kirik ega riik pole siiani leidnud võimalust laulupeokiriku taastamist rahaliselt toetada. Kui peagi alustatavad vundamenditööd lähevad maksma umbes veerand miljonit eurot, siis torni taaspüstitamine on oluliselt kallim.

"Torniehituse hange jääb vahemikku miljon-poolteist. Sinna on veel päris pikk maa minna," tõdes Leiaru.

Tartu Maarja kiriku taastamise eeldatav kogumaksumus on umbes viis miljonit eurot.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: