Keskpank avaldas erandkorras ülevaate pankade välisarveldustest

Sajaeurone rahatäht.
Sajaeurone rahatäht. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Pank otsustas erandkorras ja Eestis tegutsevate pankade endi palvel avaldada info piiriüleste kliendimaksete mahu kohta suuremate pankade lõikes.

Allolevad joonised ja tabelid kirjeldavad eri pankade osatähtsust piiriüleste kliendimaksete kogumahus nii Eesti pankadesse laekunud kui ka neist algatatud maksetes.

Eesti Pank märkis, et statistikast on selgesti näha Danske panga väga suur osatähtsus piiriülestes arveldustes, mis kuni aastani 2014 ka selgelt kasvas. Seejärel vähenesid Danske panga arvelduskäibed järsult.

"Versobanki suhtelist väiksust arvestades oli silmapaistvalt suur ka selle panga välisarvelduste maht ajavahemikus 2013 kuni 2016," kommenteeris keskpank.

Versobanki tegevusloa tunnistas Euroopa Keskpank tänavu 26. märtsil finantsinspektsiooni ettepanekul kehtetuks.

Danske panga puhul viitasid finantsinspektsiooni kontrollid puudujääkidele rahapesu tõkestamise valdkonnas alates aastast 2007. Sellest informeeris finantsinspektsioon Taani pangajärelevalvet oma pöördumistes aastatel 2007, 2009, 2012, 2013 ja 2014.

Finantsinspektsiooni ettekirjutust järgides lõpetas Danske pank oma Eesti filiaali kaudu kõrge riskiga mitteresidentidest klientide teenindamise 2015. aastal.

"Teiste Eesti turul suuremate pankade välisarvelduste mahtude dünaamikat võivad mõjutada muutused nende kliendigruppides, kuid üldjoontes saab neid tervikuna selgitada arengutega Eesti majanduses laiemalt ning pankade turuosade muutustega Eesti turul," märkis keskpank.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: