5G sagedusalad jõuavad peagi enampakkumisele, alghind on 1,6 miljonit

5G (inglise keeles fifth generation) on viienda põlvkonna mobiilsidestandard, mis on mõeldud asendama praegu käigus olevat 4G-standardit.
5G (inglise keeles fifth generation) on viienda põlvkonna mobiilsidestandard, mis on mõeldud asendama praegu käigus olevat 4G-standardit. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ettevõtlusminister ootab valitsuselt heakskiitu määrusele, millega pannakse avalikule konkursile 5G sagedusalad.

Majandusministeeriumist kooskõlastamisele läinud eelnõu võimaldab välja anda kolm sagedusluba 3410-3800 MHz sagedusalas.

Enampakkumise järel saavad sideettevõtjad hakata arendama nn viienda põlvkonna tehnoloogial põhinevat sidevõrku.

Konkursil osalejate jaoks on tegu avaliku enampakkumisega. Alghind on 1,6 miljonit eurot ning spekuleerijate eemalhoidmiseks määrati tagatisraha suuruseks 200 000 eurot.

Kõik kolm sagedusluba pannakse enampakkumisele eraldi. Sagedusloa I võitnud osaleja ehk sideettevõtja ei saa osaleda sagedusloa II ja sagedusloa III osas korraldatud enampakkumisel. Sama reegel kehtib ka sagedusloa II võitnud osaleja kohta. Sellega välistatakse see, et üks osaleja võib saada mitu sagedusala.

Esimese pakkumuse hind peab olema vähemalt alghind (1,6 miljonit) niga järgmine pakkumus peab ületama

eelmise vooru kõrgeimat pakkumust vähemalt 100 000 euro võrra.

Pakkumuse sammuks on valitud 100 000 eurot, sest väiksem samm tooks kaasa konkursi venimise ja ebamõistlikult suure töökoormuse konkursi korraldajale.

Eelnõu seletuskiri tõi näite 800 MHz sagedusala konkursilt, kus enampakkumise samm oli 50 000 eurot ning ühe sagedusloa enampakkumine kestis 30 kalendripäeva, igas tööpäevas oli 3 vooru ning kokku tehti 71 pakkumust.

Riik teenib ühekordsete loatasude vähemalt 4,8 miljonit eurot, kuid tõenäoliselt rohkemgi, sest summa arvestab vaid alghinda.

Iga-aastase riigilõivuna kolme sagedusloa eest hakkab riik teenima ligi veerand miljonit eurot.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: