Eesti telekomifirmad plaanivad 5G võrku

Foto: ERR

Eesti telekomfirmad plaanivad tuua järgmisel aastal tarbijateni 5G internetivõrgu, mis on 4G-ga võrreldes tunduvalt kiirem. Vähemalt esialgu jääb see aga ilmselt äriklientidele suunatud nišitooteks.

Hiina kontsern Huawei ja Elisa katsetasid täna Tallinnas 5G internetivõrku. Võrreldes 4G võrguga on see kordades kiirem ning võimaldab pakkuda väga väikest latentsust ehk paremat reageerimiskiirust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ta võimaldab tegelikult traadita internetis teha suhteliselt sarnase kasutuskogemuse, kui on füüsiline internetiühendus," ütles Elisa tehnoloogiaüksuse juht Toomas Polli.

Nii Elisa, Telia kui Tele2 plaanivad 5G tehnoloogia klientideni tuua tuleval aastal.

"5G jaoks on meil vaja ka litsentse esiteks, mis on vaja välja anda. Ma räägin siin 3500 megahertsist ja 700 megahertsist. Lisaks sellele on ka vaja, et seadmetootjad teeksid need 5G-d toetavad seadmed ära. Aga ma eeldan, et esimesed konkreetsed näidised jõuavad järgmise aasta alguspoolel," rääkis Polli.

Tavalise erakliendi jaoks ei muutu esialgu suurt midagi. 5G telefonid tulevad ilmselt müügile alles järgmise aasta lõpus või ülejärgmise alguses ning 5G ruuterid saavad esialgu olema kallid. 5G tehnoloogia mõte seisneb pigem selles, et see võimaldab ühendada võrku erinevad seadmed, mida praegu interneti kaudu juhtida ei saa. Olgu selleks ekskavaator, mida saaks juhtida kontorist.

Telia tehnoloogiadirektor Kirke Saar arvab, et esimestel aastatel annab 5G rohkem väärtust ärikliendile. "Kõikvõimalikud protsessid, mida on võimalik juhtida distantsilt tänu 5G tehnoloogiale. Tavakasutaja saab täna 4G-ga kõik vajadused täidetud. 5G esimestel aastatel on pigem selliseks tööstuslikuks ja ärikasutuseks," sõnas ta.

Tele2 tehnoloogiadirektor Ardi Aolaid lisas 5G pakutavaid tehnoloogilisi detaile on vaja teenustes, nagu isejuhtivad autod ja virtuaalreaalsus, samuti igasugused reaalajalised lahendused ning spetsiifilised ärikliendi lahendused.

Tulevikus võimaldab 5G tehnoloogia muuta mõned kodused tehnikavidinad väiksemaks, kuna protsessorijõud ja mälu tulevad seadmesse pilvetehnoloogia abil ehk sisuliselt kuvab kodune seade ainult pilti. Kuid ilmselt läheb aastaid, enne kui see tehnoloogia jõuab laiema tarbijaskonnani.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: