Graafik: mida väiksem pank, seda kõrgem tähtajalise hoiuse intress

Hoiupõrsas.
Hoiupõrsas. Autor/allikas: 1000photosofnewyorkcity/Creative Commons

Kui Eesti kaks suuremat panka loobusid juba aastate eest tähtajalise hoiuse eest sisuliselt intressi maksmast, siis turul tegutsevad väiksemad pangad teevad seda rahavajaduse tõttu siiani.

Keskpanga statistika näitab, et septembri lõpuga küündisid Eesti majapidamiste hoiused 7,23 miljardi euroni. Aastane kasv on seejuures olnud 9,3 protsenti.

Enamikul Eesti suurtest pankadest on nõudmiseni hoiuseid rohkem kui vaja. Nii ei olegi neil mõtet hakata maksma tähtajaliselt hoiuselt intressi, sest neil on väga palju kliente. Igal kliendil on natukene arvel ja kokku tuleb suur nõudmiseni hoiuste maht.

Kuid käivitusfaasis või kasvavad pangad seisavad silmitsi olukorraga, kus laene läheb pangast rohkem välja, kui tuleb hoiuseid sisse. Nii on neil vaja klientide meelitamiseks vaja hoiustamisele rohkem peale maksta.

ERR.ee koostas ülevaate, millised pangad ja kui palju on nõus tähtajalise hoiuse eest klientidele maksma. Meeles tuleb pidada sedagi, et alates 2018. aastast hakkas riik maksustama pangahoiuselt teenitud intresse, mille väljamakse leiab aset tänavu või hiljem. Hoiuseintressilt makstava tulumaksu määr on 20 protsenti.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: