Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sõerdi muudatusettepanek riigieelarve eelnõule: Kreekale raha mitte anda

Riigieelarve eelnõu.
Riigieelarve eelnõu. Autor/allikas: Reformierakond

Endine rahandusminister, riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Aivar Sõerd esitas 2019. riigieelarve eelnõule muudatusettepaneku, millega soovib, et Eesti jätaks ära 2,47 miljoni euro suuruse makse Kreeka finantsprobleemide lahendamise katteks.

"Kreeka abiprogrammide raames sai Kreeka laene Euroopa stabiilsusmehhanismilt. Ja lisaks sellele ostis finantsturgudelt Kreeka võlakirju ka euroala keskpankade süsteemi ja nende ühise ostuprogrammi kaudu," põhjendas Sõerd ERR-ile oma ettepanekut.

"Nendelt võlakirjadelt teenis keskpankade süsteem ka intressitulu ehk kasumit, mis kriisilahenduse ühe osana otsustati Kreekale tagastada. Seda intressitagastust võib ka kritiseerida, aga antud juhul jätame selle teema kõrvale," lisas Sõerd.

Intressitulu aga keskpankade süsteem Sõerdi sõnul Kreekale tagastada ei saa, sest keskpankadel pole lubatud liikmesriikide valitsusi finantseerida. "Sellepärast lepiti väidetavalt kokku skeem, kus Kreeka võlakirjadelt teenitud kasum kantakse Kreekale üle liikmesriikide riigieelarvete kaudu."

Kokkuvõtlikult on Eesti Sõerdi sõnul täitnud kõik riigile võetud kohustused seoses Euroopa finantsstabiilsuse fondi ja Euroopa stabiilsusmehhanismiga sõlmitud liitumislepingutega.

"Riigikogu poolt kinnitatud liitumislepingud nimetatud fondidega euroala finantsstabiilsuse tagamiseks ei näe ette täiendavate kohustuste katmist riigieelarve arvelt," väitis Sõerd.

Tema ettepanek on, et Kreeka jaoks ette nähtud 2,47 miljonit eurot suunata sotsiaalministeeriumi kohaliku omavalitsuse üksuse toetusfondi. "Seda selleks, et saaks tõsta toimetulekutoetuste piirsummat. Järgmise aasta riigieelarves on see külmutatud tänavusel taseme, aga kiire hinnakasv tõstab eelkõige just toiduainete, teenuste ja kütuse kulu."

Riigikogu liikmetel on muudatusettepanekute tegemiseks riigieelarvele aega kolmapäeva õhtuni, komisjon arutab ettepanekuid eeldatavasti järgmisel nädalal.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: