Mattis: USA sõdurite saatmine Mehhiko piirile pole valimistrikk
![USA-s varjupaika saada lootvad keskameeriklased USA ja Mehhiko piiril.](https://i.err.ee/smartcrop?type=optimize&width=1472&aspectratio=16%3A10&url=https%3A%2F%2Fs.err.ee%2Fphoto%2Fcrop%2F2018%2F10%2F31%2F560873h46a3.jpg)
Ühendriikide kaitseminister James Mattis kaitses kolmapäeval otsust saata tuhandeid sõdureid USA-Mehhiko piirile, tõrjudes süüdistusi, et tegemist on valimiseelse trikiga.
"Toetus, mida me pakume sisejulgeolekuministrile on praktiline ja selle aluseks on tolli- ja piiripolitsei voliniku palvele," sõnas Mattis Pentagonis pressikonverentsil.
"Me ei tee siin ministeeriumis trikke," lisas ta.
USA valitsus on teatanud enam kui 5200 sõduri saatmisest Mehhiko piirile nädala lõpuks, kuid nende roll piirdub ilmselt toetavate tegevustega, sest sõjaväelastel on põhiseadusega keelatud viia Ühendriikides läbi õiguskaitseoperatsioone.
Piiril on juba piiri- ja tolliametnikele abiks üle 2000 rahvuskaardi liikme. Veel 2000 tegevsõjaväelast on valmis piirile saatmiseks.
Kriitikute sõnul otsustas president sõdurid piirile saata poliitilise kasu eesmärgil. Mehhikos liigub USA piiri poole umbes 7000 Kesk-Ameerika migranti.
6. novembril peetakse USA-s vahevalimised.
Trump: USA mõtleb saata Mehhiko piirile kuni 15 000 sõdurit
USA presidendi Donald Trumpi sõnul võib valitsus saata USA-Mehhiko piirile kuni 15 000 sõdurit, et peatada USA poole liikuva keskameeriklaste "karavani" sisenemine USA-sse.
Umbes 4000 peamiselt vaesunud keskameeriklast on teel läbi Mehhiko USA-sse. Pentagon on nende ootuses piirile teele saatnud üle 5000 sõduri.
Trump ütles ajakirjanikele kolmapäeval, et valitsus võib saata "10-15 000 sõjaväelast".
"See on ohtlik grupp inimesi... Nad ei tule meie riiki," lausus Trump.
Tegevteenistuses sõdurite saatmine USA lõunapiiri julgeolekut tagama on haruldane. Plaani teostumisel saadetaks piirile umbes sama palju sõjaväelasi kui USA-l on praegu Afganistanis.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: BNS