ERR jälgis Virginias, kuidas vabariiklased vahevalimisteks valmistuvad

{{1541437080000 | amCalendar}}
Foto: ERR

USA-s valitakse teisipäeval uusi liikmeid kongressi mõlemasse kotta. Kohaliku meedia hinnangul on president Donald Trump haaranud vahevalimiste eel immigratsioonipoliitikaga tähelepanu enda peale ja vabariiklased on mures, et see võib neile maksma minna esindajatekoja enamuse. ERR jälgis, kuidas valmistusid nädalavahetusel vahevalimisteks kaalukeeleosariigi Virginia vabariiklased.

USA-s toimuvad teisipäeval vahevalimised ning vabariiklaste jaoks on oluline senatis ja esindajatekojas enamuse säilitamine. Virginia osariigi Prince Williami maakonna vabariiklaste juhi Bill Cardi sõnul on paljud valijad otsustanud vabariiklaste poolele üle minna ülemkohtunik Brett Kavanaugh ametisse nimetamise saaga pärast, vahendas "Välisilm".

Vabariiklaste jaoks on seekord oluline oma positsiooni hoida. President Donald Trump ei ole küll valimissedelil, kuid vabariiklaste enamuse säilitamine esindajatekojas ja senatis on oluline ka tema otsuste elluviimiseks.

"Pärast kaheksat üsna jõhkrat aastat on meil kaks aastat olnud Valges Majas mees, kes jagab meie väärtuseid ja on läbi surunud programme, mis toetavad majandust, isikuvabadust, rahvusvahelist julgeolekut - asju, mis on meile olulised," rääkis Virginia osariigi Prince Williami maakonna vabariiklaste juht Bill Card.

USA-s on välja kujunenud kindel süsteem, kuidas inimesi valima meelitada. Prince Williami maakonna vabariiklased koguvad erinevate piirkondade jaoks valimismaterjali kastidesse. Iga piirkonna esindajad tulevad seejärel oma kastile järele ja jagavad materjali vabatahtlikele, kes lähevad nendega valimispäeva varahommikul välja.

"Meie strateegia on panna valimispäeval lojaalsed vabariiklased iga valimisjaoskonna ette näidisvalimissedelitega ja materjalidega, mis selgitavad meie kandidaatide seisukohti, ning lihtsalt tervitada valijaid, kui nad saabuvad," selgitas Card.

Tema sõnul on viimase hetke valimismaterjalid olulised, sest inimesed tihti ei tea, kelle kõigi poolt nad hääletama peavad. Cardi sõnul tunnevad enamik vabariiklaste valijaid nende senati kandidaati Corey Stewartit, sest ta on olnud erinevates televisiooni- ja raadioreklaamides. Samas pole suurel hulgal valijatest õrna aimugi, kes on nende piirkonna esindajatekoja kandidaat, ja et käimas on ka koolinõukogu esimehe valimised.

"Meie eesmärk on aidata neid inimesi, kes on valimissedelil allpool. Tavaliselt tulevad vabariiklased valima, küsivad vabariiklaste näidisvalimissedelit ja võtavad kuulda meie nõu, kuidas valida," kinnitas Card.

Põhja-Virginias elab hulk inimesi, kes käivad iga päev tööl pealinnas Washingtonis. Sarnaselt paljudele teistele USA suurlinnade äärealadele kalduvad valijad seal pigem demokraatide suunas. Prince Williami maakond on aga ettearvamatum. Näiteks pidas 2008. aastal Barack Obama oma viimase valimisürituse just selles maakonnas, sest kohalike eelistus ei olnud selge. See näitab, kui oluline on inimestega kontakti saavutada ka enne valimispäeva. Seetõttu otsustab Bill Card minna vabatahtlikega päev pärast valimismaterjalide ettevalmistamist välja.

"Meie arvates on kõige tõhusam viis otsustamatu valija mõjutamiseks - sest uskuge või mitte, on olemas inimesi, kes ei pööra vahevalimistele sellist tähelepanu nagu meie - seista nende ukselävel ja küsida nende häält," ütles Card.

Tehnika on muutnud ustele koputamise lihtsamaks. Card ütleb, et on olemas rakendusi, mis oskavad ajakirjade tellimuste järgi ennustada, kumma erakonna poole valija kaldub. Näiteks riikliku relvaassotsiatsiooni kuukirja tellija valib suurema tõenäosusega vabariiklasi. Card kasutab lihtsamat rakendust, mis selliseid ennustusi ei tee, kuid võimaldab pärast inimestega rääkimist ja nende eelistuse teada saamist luua väiksemat sorti statistikat.

Üks esimesi valijaid, kellega Card kohtus, on Louis. Ta ei ole veel otsustanud, kelle poolt teisipäeval hääletab. Tema sõnul ei ole tal ka suuri muresid, mis teda valimiskasti juurde viiksid. "Oluline on see, et me jätkuvalt valime õigeid inimesi seda riiki juhtima. Nii et ma lähen valima ja otsustan hetketunde järgi," ütles ta.

Vabariiklaste valitud tänaval elab palju sõjaväelasi, sest läheduses on suur baas. Dave ütles, et tavaliselt hääletab ta valimistel vabariiklaste poolt, sest nad toetavad sõjaväelasi rohkem. Seekord viivad teda valimiskasti juurde aga teisedki põhjused. "Ma arvan, et nagu paljudele teistele, on mulle olulised majandus, maksud, elatustase ja julgeolek. Need on arvatavasti kõige olulisemad," selgitas ta.

"Ma lähen valima vabariiklaste pärast, sest see, mille eest nad seisavad, on see, millesse ka mina usun," kinnitas Matthew.

Bill Cardi sõnul on paljud vabariiklased otsustanud valima minna ka ülemkohtunik Brett Kavanaugh' pärast, kes pidi enne ametisse kinnitamist võitlema seksuaalrünnaku süüdistustega.

"Inimesed on mulle öelnud, et Kavanaugh' juhtumi pärast tulevad nad meie poolele üle. Üks mees ütles mulle eile, et demokraadid ei ole enam tema nimekirjas. Ta ei hääleta selle pärast enam kunagi ühtegi demokraati valitsusse," rääkis Card.

Tema on rahul, et president Trump on täitnud oma valimislubaduse ja nimetanud paari aasta jooksul ametisse juba kaks konservatiivset ülemkohtunikku. Samuti loodab ta, et kui kongressi mõlema koja enamus jääb vabariiklaste kätte, siis on presidendil võimalik täita ka teine suur kampaanialubadus ja muuta oluliselt karmimaks immigratsiooniseadused.

"Eriti, kui me räägime piirikriisist, millega praegu silmitsi seisame. Tundub, et need inimesed on valmis rikkuma meie seaduseid, rikkuma meie piiri, tulema siia meie hoole alla ja kasutama ära ameeriklasi, meie heaolu ja heldust," kommenteeris Card.

Trump otsustas enne vahevalimisi USA-Mehhiko piirile saata lisaks tuhandeid sõjaväelaseid, kes peaksid takistama järjekordse Kesk-Ameerika immigrantide grupi riiki sisenemist.

Kriitikute arvates üritab president selle sammuga vabariiklaste valijaid üles kütta ning hääletama meelitada. Samuti mõjub vabariiklastele ilmselt hästi möödunud nädala töökohtade raport. Selle järgi tekkis oktoobris USA-s 250 000 uut töökohta.

Politico kinnitusel on aga vabariiklased mures, et Trumpi karm immigratsioonipoliitika võib neile maksma minna rohkem esindajatekoja kohti ja ärgitavad teda keskenduma majandusele.

Lisaks senatile ja esindajatekojale toimub veel hulk valimisi

USA senatisse valitakse 35 senaatorit. Seaduse järgi peab kolmandik senaatoreist uuesti kandideerima või kohast loobudes toimuvad uute kandidaatide valimised iga kuue aasta tagant. Esindajatekojas on tules kõik 435 mandaati kaheks aastaks.

Kui senatis näitavad arvamusküsitlused enamuse hoidmise võimalust vabariiklastele, siis esindajatekojas on demokraatidel põhjendatud lootus ise enamus kätte võita.

Lisaks on valimisvõitluse keskmes 36 osariigi ning Alaska, Hawaii ja Guami kuberneri koht. Inimesed peavad otsustama ka, kes saab osariigi senatisse või esindajatekotta - neid kohti on 6073.

Äge valimisvõitlus käib aga veel kokku 6665 kohale.

Kuna demokraatia tähendab ka rahva arvamuse küsimist, siis toimub 34 osariigis 157 referendumit muu hulgas hääletusõiguse, marihuaana kasutamise, tervishoiu ja maksustamise valdkonnas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: