Kristjan Prikk: vahevalimised toovad presidendiparteile pea alati tagasilöögi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kaitseministeeriumi kantsler Kristjan Prikk, kes on töötanud ka Eesti suursaatkonnas Washingtonis kaitsenõunikuna, selgitas, et kui USA presidendivalimistega köetakse ootused uuele presidendile alati väga kõrgele, siis vahevalimised toovad enamasti tagasilöögi. Samas usub ta, et vabariiklased teevad seekord vahevalimistel üsna korraliku tulemuse.

"Vahevalimised on alati erilised valimised. /.../ Vahevalimisi on võimalik alati võtta nagu mingit usaldushääletust või referendumit presidendi suhtes, ükskõik, kas see president juhtub olema demokraat või vabariiklane," rääkis Prikk "Välisilmas".

"Samuti on ülitüüpiline see, et kui presidendivalimiste käigus köetakse ootused uuele presidendile või ka ametisoleva presidendi jätkamise mõttes ülikõrgele, suudetakse teha maksimaalselt hea tulemus, mobiliseerida üle maa maksimaalselt palju valijaid, siis vahevalimiste puhul on reeglina alati mingisugune tagasilöök," lisas ta.

Prikk tõdes, et viimase aja valimiste puhul on olnud ainult üks kord, kui presidendile tagasilööki ei tulnud - see oli 2002. aasta vahevalimistel, kui president George W. Bush ja vabariiklased ei kaotanud 11. septembri terrorirünnaku ja terrorismivastase sõja alguse lainel hääli.

Tema hinnangul teevad vabariiklased seekord üsna hea tulemuse.

Prikk usub, et peagi pärast vahevalimisi algab suunatud kampaania järgmisteks presidendivalimisteks.

"Juhul kui demokraadid ei võida suurelt, mis täna tundub üsna tõenäoline, või veelgi enam, kui vabariiklastel õnnestub vastu kõiki ootusi mitte ainult hoida senatit, vaid jääda ka esindajatekojas n-ö juhtrolli, siis see annab kahtlemata nii vabariiklaste parteile üldiselt kui ka president Trumpile väga tugeva täiendava positiivse tõuke selleks, et eesootavasse presidendikampaanisse minna," ütles ta.

Priki sõnul on demokraatidel olnud pikka aega liidriprobleem. Kui omal ajal kerkis Barack Obama särava liidrina demokraatide hulgast esile, siis selle taustal oli kongressis liidriprobleem pikemalt tunda.

"Võib isegi öelda, et pikaajaline esindajatekoja demokraatide liider Nancy Pelosi on aja jooksul muutunud niivõrd lõhestunud isikuks, et tema võimaliku võimulepääsemise hoiatusega püütakse valijaid mobiliseerida vabariiklaste poolt üle kogu maa, mitte ainult Pelosi tavalistes piirkondades. /.../ Eriti nooremad ja uuemad demokraatide kandidaadid pole Pelosi taga. Ka senati demokraatide liidrid Chuck Schumer ja teised ei ole sellised n-ö tähetolmuga inimesed, kes üle maa inimesi võluks veel," selgitas Prikk.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: