Armeenia korraldab detsembris ennetähtaegsed parlamendivalimised

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan.
Armeenia peaminister Nikol Pašinjan. Autor/allikas: Karen Minasyan/AFP Photo/Scanpix

Armeenia korraldab detsembris ennetähtaegsed parlamendivalimised, sest senine parlament ei suutnud peaministrit valida ja läks laiali.

Tegemist on peaministri kohusetäitja Nikol Pašinjani esile kutsutud sammuga, mis peaks suurendama tema toetust parlamendis.

Pašinjan ütles, et president Armen Sargsjaniga saavutatud kokkuleppe järgi viiakse valimised läbi 9. detsembril.

"Täna saadetakse parlament esmakordselt laiali ja esmakordselt tulevad meie riigis ennetähtaegsed valimised," lausus mais tänavaprotestide laineharjal peaministriks saanud Pašinjan. Ta lubas tagada "läbinisti õiglased ja legitiimsed valimised", tõdedes, et ülejäänu on rahva kätes.

Analüütikute sõnul on Armeenia poliitilise maastiku põhjalikku ümberkujundamist taotleva Pašinjani võit erakorralistel valimistel peaaegu tagatud.

"Erakorraliste valimiste tulemus on üsna ennustatav - Pašinjan saab detsembris kontrolli parlamendi üle," ütles analüütik Vigen Hakobjan AFP-le.

Pašinjan on olnud sunnitud valitsema ilma ülekaaluta parlamendis, kus on enamus Vabariiklikul Parteil.

Erakorraliste valimiste abil loodab peaminister teha lõpu endise presidendi Serž Sargsjani Vabariikliku Partei mõjuvõimule Kaukaasia riigis.

Vabariiklased püüdsid takistada erakorraliste valimiste korraldamist veel sel aastal, surudes parlamendis läbi seaduse, mis muutis parlamendi laialisaatmise ja erakorraliste valimiste korraldamise raskemaks. Seda sammu "kontrrevolutsiooniks" nimetanud Pašinjan sai lõpuks sellest hoolimata oma tahtmise.

Pašinjan on võimul oldud peaaegu kuue kuu jooksul ajanud tasakaalustatud välispoliitikat ning kohtunud teiste seas Vene presidendi Vladimir Putini, Prantsuse riigipea Emmanuel Macroni ja Saksa kantsleri Angela Merkeliga. Ta on lubanud säilitada Armeenia strateegilised liitlassuhted Moskvaga.

Politoloog Stepan Safarjani sõnul tahab Pašinjan korraldada erakorralised valimised oma populaarsuse tipul. "Praegu on Pašinjani ja tema erakonna toetusnumbrid väga kõrged, kuid kes teab, kui kaua see kestab," lausus ta AFP-le.

"Just seetõttu oli ta sedavõrd tugevalt huvitatud varajaste valimiste korraldamisest võimalikult kiiresti," lausus Safarjan.

Septembris peetud kohalikel valimistel kogus Pašinjani valimisblokk pealinnas Jerevanis 80 protsenti häältest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: