Armeenia valimistel juhib Pašinjani valimisliit

{{1544330220000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Armeenias pühapäeval korraldatud ennetähtaegsetel parlamendivalimistel juhib esialgsete tulemuste kohaselt Nikol Pašinjani valimisliit Minu Samm 66,37 toetusprotsendiga, teatas keskvalimiskomisjoni internetikülg.

Serž Sargsjani Vabariiklik Partei on kogunud 3,78 protsenti häältest.

Laekunud on tulemused 185 valimisjaoskonnast. Kokku on valimisjaoskondi 2010. Lõplikke tulemusi on oodata esmaspäeval.

Valimistest võtab osa üheksa erakonda ja kaks valimisliitu.

Erakorraliste valimiste abil loodab peaminister teha lõpu endise presidendi Sargsjani Vabariikliku Partei parlamendienamusele ja mõjuvõimule Kaukaasia riigis.

Armeenia keskvalimiskomisjoni teatel jälgivad valimisi teiste seas umbes 200 Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vaatlejat.

Korralised valimised oleks aset leidnud alles 2022. aastal.

Pašinjan on kindel oma liikumise täielikus võidus Armeenia valimistel

Armeenia peaministri kohusetäitja Nikol Pašinjan ütles pühapäeval, et on veendunud oma poliitilise liikumise täielikus võidus erakorralistel valimistel.

"Sotsioloogiliste küsitluste järgi ei tule mingit koalitsiooni," ütles Pašinjan ajakirjanikele valimisjaoskonnas pärast hääle andmist. 

"Pärast valimisi asume arendama Armeenia demokraatiat ja viime ellu majandusliku revolutsiooni," lausus peaministri kohusetäitja.

Uuringufirma Gallup International Association prognooside järgi võidab Pašinjani juhitud blokk Minu Samm 69,4 protsenti häältest. Vaatlejate hinnangul saavutab blokk 105-kohalises parlamendis absoluutse enamuse. 

Valimistest võtab osa üheksa erakonda ja kaks valimisliitu. 

Erakorraliste valimiste abil loodab peaminister teha lõpu endise presidendi Serž Sargsjani Vabariikliku Partei parlamendienamusele ja mõjuvõimule Kaukaasia riigis.

Armeenia on Venemaa üks lähemaid liitlasi ja riigis asuvad Vene sõjaväebaasid.

Pašinjan tuli võimule mais rahvarevolutsiooni laineharjal, mida Kreml mõnevõrra ootamatult ei püüdnud takistada. Ta on lubanud juurida välja endeemilise korruptsiooni ja tegeleda ulatusliku vaesusega.

Peaministri reformid on viimasel seitsmel kuul põrkunud vabariiklaste vastuseisule, mille murdmiseks otsustas ta oktoobris esile kutsuda erakorralised valimised. Korralised valimised olid ette nähtud 2022. aastal.

Eelmisel nädalal lubas Pašinjan korraldada Armeenia ajaloo "parimad valimised" ja pühapäeval kordas ta, et valimised tulevad "läbipaistvad, ausad ja vabad".

Analüütikute hinnangul saavutab Pašinjani erakond parlamendis enamuse ning ta valitakse uuesti peaministriks.

"Valimised kuulutati välja revolutsioonilise eufooria lainel," ütles analüütik Gevorg Poghosjan AFP-le. "Kuid valimiste järel hakkab see tunne paratamatult nõrgenema ning Pašinjani ja tema meeskonda ootab reaalsuskontroll."

Septembris võitis Pašinjani blokk Jerevani munitsipaalvalimistel üle 80 protsenti häältest.

Välispoliitika kohta on Pašinjan öelnud, et Armeenia "tugevdab veelgi strateegilist liitu Venemaaga ja hoogustab samal ajal koostööd USA ja Euroopa Liiduga".

Pašinjan astus 16. oktoobril oma kohalt tagasi, et kutsuda esile talle sobimatu kooslusega parlamendi laialiminek ja ennetähtaegsed valimised. Selleks pidi parlament kahel korral ebaõnnestuma uue peaministri valimistel. Uueks kandidaadiks esitas ennast aga Pašinjan ise, teades, et tekkinud olukorras ei hääleta tema poolt ei omad ega vastased.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: