Mikser: vahevalimistel kipub president ühes kojas enamuse kaotama

Välisminister Sven Mikser.
Välisminister Sven Mikser. Autor/allikas: ERR

Välisminister Sven Mikseri sõnul on USA vahevalimistel tihti nii, et ametis olev president, kelle käes on ka senati mõlema koja enamus, ühe neist kipub vahevalimistel kaotama.

Mikser rääkis "Terevisioonis", et esindajatekoda valitakse terves koosseisus ehk 435 liiget ümber iga kahe aasta tagant, senat on kuueaastase ametiajaga ja valitakse ümber kolmandiku kaupa.

"Tänasel päeval võib öelda ega demokraatidel lootust senatit võita ei ole, sest nendest 35 kohast, mis seekord jagamisele tulevad, praegusel hetkel 26 on demokraatide käes ja üksnes üheksa vabariiklastel. See tähendab, et demokraadid peavad kaitsma väga palju rohkem valimisringkondi kui vabariiklased," selgitas ta.

Mikseri sõnul võivad demokraadid napilt enamuse enda kasuks kallutada ja see teeb presidendile mõnevõrra keerulisemaks oma seadusandliku agenda elluviimise järgmise kahe aasta jooksul.

Mikseri sõnul pidi näiteks Barack Obama oma ametiajast suure osa riiki juhtima olukorras, kus enamus oli vabariiklaste käes, G.W. Bush pidi samuti viimased kaks aastat valitsema demokraatliku enamusega esindajatekojas ja ka Bill Clinton kaotas esimese perioodi vahevalimistel enamuse esindajatekojas.

"See ei ole väga haruldane, et Ameerikas on selline lõhenenud valitsus. Ameerikas on president täidesaatva võimu juht, meie mõistes peaminister ja ta valitakse täiesti lahus seadusandlikust võimust ehk see, mis eurooplastele tundub tavatu, on ameeriklastele päris harjumuspärane," selgitas ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: