Gräzin EKRE ridades kandideerimisest: ei kommentaari

{{1541503680000 | amCalendar}}
Igor Gräzin riigikogu juhatust valimas
Igor Gräzin riigikogu juhatust valimas Autor/allikas: Sander Koit/ERR

Reformierakonna ridades riigikogusse kandideerimisest loobunud Igor Gräzin ütleb, et tal tekkisid lahkarvamused Reformierakonnaga juba siis, kui selle etteotsa sai Andrus Ansip ning partei võttis vasaksotsialistliku ja riigikapitalismi toetava hoiaku. Küsimusele, kas ta kandideerib hoopis EKRE ridades, vastab Gräzin korduvalt naerdes: ei kommentaari.

Kas vastab tõele, et Igor Gräzin riigikogu valimistel ei kandideeri?

See väide vastab absoluutselt tõele. Märtsikuistel riigikogu valimistel Igor Gräzin ei kandideeri.

Miks?

Võtame asja niimoodi. Kui Eestile oli vaja suveräänsusdeklaratsiooni, siis 1988. aastal tulin ma Moskvast Tallinnasse. Kui oli vaja tühistada MRP-d, siis ma läksin Tallinnast Moskvasse. Ja kui täna on Eestil väga tõsised probleemid seotuses Euroopa Liiduga, siis ma peaks tegelema sellega, et see on Eesti jaoks kõige tähtsam. Euroopa Liit sellisel kujul kui ta praegu eksisteerib, lakkab olemast. Ja me peame vaatama, mis on Eesti rahva ja riigi huvid selles lagunemise protsessis.

Just kolm minutit enne teie telefonikõnet sain ma tänaval kokku Nigel Farage'iga ja arutasime seda, mis oleks euroskeptikute roll tulevase Euroopa imago kujundamisel olukorras, kus järgmise aasta suvest Euroopa Liitu enam sellisel kujul pole. Ma arvan, et peale minu Eestis väga palju selle probleemiga tegelejaid pole. Ma olen ainus Eesti euroskeptik, kes Brüsselis on.

Kuna europarlamendi praegune koosseis lõpetab ka järgmise aasta kevadel, siis kas kandideerite hoopis järgmistel europarlamendi valimistel?

See on nii värske küsimus... Ega minu praegune otsus ei tulnud kergelt. Ei maksa unustada, et ma olen Reformierakonna asutaja. See on minu, Siim Kallase ja teiste asutatud erakond. Ja oma enese isiklikust erakonnast ära tulemine valimiste mõttes ei ole kerge. Ma jäänud erakonda alles ning aitan ja toetan, kuidas see vähegi võimalik on. Ja selle taustal hakata otsustama mingeid järgmisi käike, selleks pole veel aega olnud ega tundu see ka mulle tähtsana. Minu enda poliitiline ajalugu on näidanud, et kui sa käitud südametunnistuse järgi, siis sul on ikka võimalus olla kohas, kus sa peadki olema.

Kui palju on värskes otsuses seda, et teile ei antud esinumbri kohta Jõgeva- ja Tartumaal.

Ei antud, aga ei küsitud ka. Ma olen kandideerinud 2003, 2007, 2011 ja siit edasi. Ma ei ole kunagi küsinud endale mingit kohta. Ja mulle ei ole ka otseselt mingit kohta pakutud. Koht on minu jaoks inetu ja tingimisi asi. Kui me läksime NLKP rahvasaadikute kongressile MRP-d tühistama, siis ega me ei küsinud ka Gorbatšovi käest mingeid kohti. See oli meie võimalus, me läksime ja tegime. Me oleme teinud suveräänsusdeklaratsiooni ja iseseisvuse paberid. Me ei küsinud, me tegime.

Nii et partei pealiiniga, nagu vanasti öeldi, teil mingit tüli ei ole?

Tüli kindlasti ei ole, aga lahknemine on juba aastaid. Mulle ei meeldi Reformierakonna vasaksotsialistlik kallak, mille Ansip sisse tõi kui ta hakkas keerama tagasi riigikapitalismi suunas. Ja see vastuolu ja probleem on mul olnud erakonnaga kogu aeg ja ma kardan, et praegu ka kuhugi ei kao. Ja mulle tõeliselt ei meeldi Reformierakonna majandusprogramm mitte ühegi kandi pealt. Samas on see minu enda erakond ja minu erakond on alati talunud minu vaateid. Mina ise olen püüdnud end kohandada ja aru saada neist vaadetest, just vasakpoolsetest vaadetest. Nii et tülis ei ole, aga lahkarvamused on kindlasti.

EKRE on Eesti erakond, kes on samamoodi euroskeptiline kui Teiegi olete. On teile tehtud pakkumisi EKRE poolt, et võiksite kandideerida hoopis nende ridades?

Nagu ütlevad kavalad poliitikud: ei kommentaari*. Aga fakt on see, et EKRE juhid on minu sõbrad. Mart ja Martin Helmega tegime me omal ajal Vaba Euroopa ühendust kui kõik koos Nordis töötasime. Ja Mart on pealegi vana Fixi bassimees Silvi Vraidi aegadest. See on tõsi, et me EKRE poistega saame väga hästi läbi. Aga nagu Reformierakonnaga, on lahknevus väga olulises punktis. See on majanduspoliitikas. Ka EKRE ei räägi vabaturumajanduse taastamisest ja turu vabadusest. ka nemad on, nagu Reformierakond, riigikeskse majanduse poolt. See on koht, kus mul on lahkuminek Reformierakonnaga, aga ei tule kunagi kokkusulamist EKRE-ga.

See on siis 100 protsenti kindel, et Igor Gräzin ei kandideeri EKRE ridades?

Ükski asi ei ole 100 protsenti kindel, aga mõni asi on 90 või 80 ja teine asi 10 ja 20. Nii et selle suhtes jääb see kuskile vahele. EKRE-ga on meil väga palju ühist suhtumisest Euroopa Parlamenti, suhtumises Euroopa poliitikasse tervikuna, rahvusriikide suveräänsus jne. Ning kus me oleme olnud ammu ilma EKRE-ga seljad koos enne seda, kui EKRE välja mõeldi.

Küsin uuesti, kas nad on teinud teile konkreetse ettepaneku kandideerida EKRE ridades?

Uuesti ütlen, et ei kommentaari.

Helme: Gräzin meie nimekirjas kuskil ei kandideeri

EKRE esimees Mart Helme ütles ERR-ile, et Igor Gräzin EKRE nimekirjas kusagil ei kandideeri ja tema kandideerimisest europarlamenti EKRE nimekirjas ei ole ka juttu olnud.

"Mis Igorisse puutub, siis mina ei tea, mis vahekorrad on tal oma Reformierakonnaga praegu. Kui lugeda seda artiklit, mis tal Õhtulehes ilmus, siis tundub see natuke lõhnavat sildade põletamise järele. Aga selleks, et meie saaksime Igoriga rääkida, peab ta ikka kõigepealt oma senise erakonnaga suhted kuidagi klaarima ja selgusele jõudma, kas ta jätkab seal või tahab ta kuhugi mujale minna või lahkub ta üldse poliitikast. Meil ei ole praegu Igor Gräziniga mingeid konkreetseid jutte olnud," rääkis Helme.

*Väljend " ei kommentaari" läks Eesti poliitikaklassikasse 2005. aastal, kui Kanal 2 reporter Elo Mõttus tegi tiiru Tallinna vastvalitud volikogus ja küsis Keskerakonna nimekirjas volikogusse pääsenud Vladimir Belõilt, milliseid probleeme volinik hakkab lahendama? Belõi vastas: "Ei ole probleemi. Ma ei kommentaari." Ajakirjanik küsis seepeale, millist linnaosa Belõi esindab, millele mees vastas: "Ma ei kommentaari."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: