USA justiitsministri kandidaat: ma ei pea Muelleri juurdlust "nõiajahiks"

Justiitsministri kandidaat William Barr USA senati õiguskomitee kuulamisel.
Justiitsministri kandidaat William Barr USA senati õiguskomitee kuulamisel. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

President Donald Trumpi poolt justiitsministri kandidaadiks esitatud William Barr ütles teisipäeval senati õiguskomitee ees toimunud kuulamisel, et ta kaitseb eriprokurör Robert Muelleri nn Venemaa-juurdlust poliitilise survestamise eest. Samuti tunnistas ta, et ei pea Muelleri juurdlust "nõiajahiks" nagu seda on nimetanud president Trump.

Barr kinnitas kuulamisel, et tema ametiajal saab eiprokurör Mueller alustatud töö lõpule viia, vahendas Reuters.

Eriprokurör Mueller uurib nii Venemaa sekkumist USA valimistesse kui ka võimalikku koostööd Trumpi meeskonna ja Venemaa esindajate vahel.

Demokraatidest senaatorid esitasid Barrile Muellerit puudutavaid küsimusi nii aktiivselt seetõttu, et Barr on varem pälvinud meedias tähelepanu kriitikaga Venemaa-juurdluse aadressil ning samuti toetas ta Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juhi James Comey vallandamist.

Trump on korduvalt Muelleri juurdlust kritiseerinud ja nimetanud seda "nõiajahiks". Samuti häiris Trumpi tugevalt see, et eelmine justiitsminister Jeff Sessions taandas end Venemaa-juurdlust puudutavast järelevalverollist, sest oli valimiskampaania ajal samuti kohtunud venemaa esindajatega. See ülesanne jäi seetõttu asejustiitsminister Rod Rosensteinile.

Barr selgitas, et tema poolt eelmisel aastal kirjutatud memos ei seadnud ta kahtluse alla Muelleri juurdlust kui tervikut, vaid avaldas lihtsalt muret, et eriprokurör võib üht seadussätet ehk õigusemõistmise takistamist tema meelest valesti tõlgendada. Ta ütles, et on täiesti normaalne, kui kunagised justiitsministeeriumi töötajad seadusi puudutavates küsimustes avalikult arvamust avaldavad, ja meenutas seda, et kritiseeris omal ajal ka demokraadist senaatori Bob Menendeze vastu esitatud korruptsioonisüüdistust, mis hiljem kohtus tõendamist ei leidnud.

Kuulamisel kinnitas Barr ka seda, et ei pea Muelleri juurdlust "nõiajahiks", et toetab Muelleri juurdluse tulemuste võimalikult laiaulatuslikku avalikustamist, et peab Sessionsi otsust end Venemaa-juurdlusest taandada õigeks ning et usub luureteenistuste hinnangut, mille kohaselt Venemaa sekkus 2016. aastal USA valimisprotsessi.

Barri kandidatuur pälvib tõenäoliselt senati heakskiidu, sest esitaks on tal vabariiklaste seas laialdane toetus ning ka osa demokraate peab teda paremaks variandiks kui praegu justiitsministri kohusetäitjaks olevat Matt Whitakeri.

68-aastasel Vabariiklikusse Parteisse kuuluval Barril on selja taga pikk karjäär juristi ja justiitsministeeriumi ametnikuna. Aastatel 1991-1993 oli ta justiitsministriks president George H. W. Bushi administratsioonis.

Barri kuulamine täismahus: 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: