X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA prokurörid nõudsid Trumpi eksadvokaadile vanglakaristust

{{1544252040000 | amCalendar}}
Paul Manafort (vasakul) ja Michael Cohen.
Paul Manafort (vasakul) ja Michael Cohen. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA prokurörid esitasid reedel New Yorgi kohtule taotluse määrata president Donald Trumpi endisele advokaadile Michael Cohenile "arvestatav" vanglakaristus, lükates tagasi tema palve leebemale karistusele koostöö eest eriprokurör Robert Muelleri juurdlusega.

"Cohen, advokaat ja ärimees, pani mitme aasta jooksul toime neli eraldiseisvat föderaalkuritegu. Teda ajendas selleks isiklik ahnus ja ta kasutas korduvalt oma võimu ja mõju petturlikel eesmärkidel," ütles New Yorgi föderaalprokurör Robert Khuzami süüdistusdokumendis.

Khuzami taotles Cohenile 51-63 kuu ehk vähemalt nelja aasta pikkust vanglakaristust. Prokurör lisas, et võib arvestades Coheni piiratud ulatuses koostööd uurijatega toetada karistusmäära "tagasihoidlikku" vähendamist.

Kohtunik peaks kunagisele presidendi lähedasele liitlasele ja ühele Trump Organizationi tippjuhile karistuse määrama järgmisel nädalal.

Mueller uurib Venemaa sekkumist USA 2016. aasta presidendivalimistesse, Trumpi kampaaniameeskonna võimaliku kokkumängu Venemaaga ja seda, kas Trump takistas 2017. aasta mais Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktorit James Comeyt vallandades õigusemõistmist.

Cohen hakkas Muelleriga koostööd tegema pärast seda, kui tunnistas end augustis süüdi kaheksas erinevas rikkumises. Nende seas olid maksudest kõrvalehoidmine, pangale valeütluste andmine ja valimiskampaania rahastamise reeglite rikkumine.

Eelmisel nädalal tunnistas ta valetamist eriprokuröri meeskonnale pärast selle juurdlusega koostöö alustamist kontaktide kohta kõrgete Vene ametnikega Trump Toweri ehitamise üle Moskvasse.

Läinud nädalal palus Cohen New Yorgi kohtult leebemat karistust ning konkreetsemalt vanglakaristusest pääsemist, avaldades kahetsust ja öeldes, et ta on teinud uurijatega olulisel määral koostööd.

Khuzami ametkond lükkas selle väite tagasi, öeldes, et Coheni koostöö oli piiratud ja ta ei andnud informatsiooni rohkem kui vaid teda puudutavate konkreetsete süüdistuste teemal.

Coheni palve "rajanes põhiliselt tema roosilisel nägemusel oma kuritegude tõsidusest; väidetel kaastunnet äratavast minevikust; ja teatud info andmisel õiguskaitsele", lausus prokurör.

"Paraku on Coheni sooritatud kuriteod sellest tõsisemad ja neid on saatnud tema ametialast karjääri läbiv pettuse muster," ütles Khuzami.

Mueller ütles eraldiseisvas kohtudokumendis, et Cohen tegi juurdluse abistamiseks märkimisväärseid jõupingutusi ja kohtus eriprokuröri meeskonnaga seitse korda. Cohen "andis sellele tähtsat ja tõepärast infot enda ja teiste tegevuse kohta seoses juurdluse kesksete teemadega ja lubas jätkata uurimisele kaasaaitamist", lisati dokumendis.

Cohen andis juurdlusele infot kontaktide kohta Vene huvidega presidendivalimiste kampaania ajal, venelaste katsete kohta võtta kampaaniaga ühendust ja kontaktidest "Valge Majaga seotud isikutega" aastatel 2017-2018, nähtus dokumendist.

Mueller: Venemaa taotles Trumpi kampaaniaga "sünergiat" 2015. aastal

Vene kodanik pakkus Donald Trumpi kampaaniameeskonnale 2015. aasta novembris "valitsuse tasandil sünergiat", ütles USA eriprokurör Robert Mueller reedel kohtudokumendis.

Kõnealune kokkupuude leidis aset tunduvalt varem seniarvatud esimest kontaktist Trumpi kampaania ja Venemaa vahel, mille Muelleri juurdlus on ilmsiks toonud.

Tundmatu venelane tegi Trumpi isiklikule advokaadile Michael Cohenile ettepaneku kohtumiseks toonase vabariiklaste presidendikandidaadiks pürgija Trumpi ja Vene presidendi Vladimir Putini vahel, selgus Muelleri dokumendist.

"See isik ütles Cohenile, et sellisel kohtumisel võib olla "fenomenaalne" mõju mitte üksnes poliitilises, vaid ka äridimensioonis," nähtus sellest. Pole olemas "suuremat garantiid üheski projektis kui (Vene presidendi) nõusolek), ütles isik Cohenile.

Trumpi eksadvokaat ei võtnud pakkumist vastu osalt seetõttu, et püüdis juba ühe teise heade sidemetega isiku kaudu edendada 100-korruselise Trump Toweri ehitamist Moskvasse.

Cohen tunnistas eelmisel nädalal valetamist eriprokuröri meeskonnale pärast selle juurdlusega koostöö alustamist kontaktide kohta kõrgete Vene ametnikega Trump Toweri ehitamise üle Moskvasse.

Trumpi endine advokaat tunnistas, et pidas Putini pressiesindaja Dmitri Peskoviga 2016. aasta esimesel poolel sidet, püüdes korraldada Trumpi jaoks reisi Venemaale.

Prokuröride sõnul teavitas Cohen Trumpi ja tema pereliikmeid sel perioodil mitu korda projektiga seotud olukorrast, kuigi Trump on korduvalt väitnud, et ei ajanud pärast 2015. aastat Venemaaga äri.

Reedel avaldatud Muelleri kohtudokumendist selgus ka, et Cohen rääkis uurijatele "teatud diskreetsetest Venemaaga seotud teemadest uurimise keskmes", millest eksadvokaat oli 2016. aasta presidendivalimiste kampaania ajal teadlik oma regulaarsete kontaktide tõttu tippametnikega Trumpi perefirmas Trump Organization.

USA eriprokurör täpsustas Manaforti valetunnistusi

Eriprokurör Robert Mueller täpsustas reedel mitut USA presidendi Donald Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manaforti uurijatele räägitud "valet", mis viisid Muelleri meeskonna ja Manaforti koostööleppe lõpetamiseni.

Muelleri büroo teatas suures ulatuses toimetatud kohtudokumendis, et Manafort valetas jätkuvate kontaktide kohta USA valitsuse liikmetega pärast süüomaksvõtu leppe sõlmimist eriprokuröriga; valetas tehtud võlamakse kohta; ja läbikäimise kohta Konstantin Klimnikuga.

USA ametnike kahtlustuste järgi on Manaforti kauaaegne äripartner Klimnik Vene luuretöötaja.

"Kaitsealune rikkus Föderaalsele Juurdlusbüroole (FBI) ja eriprokuröri büroole valetades arvukatel viisidel oma süüomaksvõtu kokkulepet," lisas Muelleri ametkond.

Mueller esitas föderaalsele ringkonnakohtule dokumendi, et selgitada, miks on vaja Manafortile finantspettuse ja tunnistajate survestamise süüdistuste alusel karistus määrata veel sel kuul järgmise aasta asemel, nagu nägi ette temaga sõlmitud esialgne koostöölepe.

Uurijatega sõlmitud kokkuleppe rikkumine võib viia pikema vanglakaristuseni kui esialgu plaanitud 10 aastat.

USA kohus on eriprokuröri esitatud süüdistuste alusel vabariiklasest veterankonsultanti Manaforti, kes juhtis 2016. aastal paar kuud Trumpi kampaaniameeskonda, süüdi mõistnud valdavat seoses tema tööga Ukraina Moskva-meelsete poliitikute teenistuses aastatel 2004-2014.

Aga ta on uurimise all ka võimaliku rolli tõttu Trumpi kampaaniameeskonna ja Venemaa arvatavas kokkumängus USA presidendivalimiste eel ja ajal.

Virginia kohus mõistis Manaforti 21. augustil osades süüdistuspunktides süüdi ning Manafort läks seejärel Muelleri meeskonnaga kokkuleppele, nõustudes 14. septembril ülejäänud süüdistused omaks võtma.

"Manafort rääkis mitut erinevat valet, mis ei olnud tingitud unustamisest," seisis Muelleri dokumendis.

Valge Maja: kohtudokumendid ei sisalda midagi uut

Valge Maja teatas reedel pärast seda, kui eriprokurör Robert Muelleri büroo oli avaldanud uued kohtudokumendid president Donald Trumpi endisele advokaadile ja kampaaniajuhile esitatud süüdistuste kohta, et need ei sisalda midagi uut ega presidenti kahjustavat.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sandersi sõnul ei ütle dokumendid "meile midagi väärtuslikku, mida polnud juba teada".

"Härra Cohen on korduvalt valetanud ja nagu süüdistaja on kohtule öelnud, ei ole härra Cohen mingi kangelane," sõnas ta.

Sanders ütles seda hoolimata sellest, et Trumpi eksadvokaati Michael Cohenit puudutavast dokumendist selgus, et Vene kodanik pakkus Trumpi kampaaniameeskonnale juba 2015. aasta novembris "valitsuse tasandil sünergiat".

Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manaforti süüd täpsustav dokument "ei ütle midagi presidendi kohta", lausus Sanders teist kaasust kommenteerides ja süüdistas meediat "püüetes imeda lugu välja sealt, kus seda pole".

Muelleri uurijate sõnul valetas Manafort neile oma kontaktide kohta oma venelasest äripartneri ja Trumpi administratsiooni ametnikega.

"See puhastab presidendi täielikult. Aitäh!" säutsus Ühendriikide president.

Trump eitas taas oma kampaania kokkumängu Venemaaga

Trump eitas laupäeval taas oma kampaaniameeskonna kokkumängu Venemaaga, kuid ei kommenteerinud väiteid, et oli maksnud vaikimise eest, hoidmaks ära võimalikku seksiskandaali võimuloleku ajal. 

Trump pöördus taas oma meelissuhtlusvahendi Twitteri poole, et vastata mitmetele reedeses kohtudokumendis ära toodud faktidele seoses eriprokurör Rober Muelleri juurdlusega Venemaa sekkumise kohta 2016. aasta valimistesse.

"PÄRAST KAHT AASTAT JA MILJONEID LEHEKÜLGI DOKUMENTE (ja üle 30 000 000 dollari kulusid), EI MINGIT KOKKUKMÄNGU!," säutsus president. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: