Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sotsid mängisid eelmiste valimistega võrreldes ringkondade esinumbrid ümber

Sotsiaaldemokraatide samad ja täiesti uued esinumbrid ringkondades koos Jevgeni Ossinovskiga.
Sotsiaaldemokraatide samad ja täiesti uued esinumbrid ringkondades koos Jevgeni Ossinovskiga. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Sotsiaaldemokraatlik erakond on välja valinud oma esinumbrid ringkondades - 12 valimisringkonnast on sama esinumber kui nelja aasta tagustel valimistel hetkeseisuga vaid kolmes. Lõplikult kinnitavad sotsid oma valimisnimekirja detsembri keskel.

Täpselt sama ringkonna esinumbrina kui nelja aasta eest kandideerivad 2019. aasta märtsis Rainer Vakra, Helmen Kütt ja Ivari Padar. Võrreldes eelmiste valimistega on ringkondade esinumbrite seas kolm poliitikut, kes varem pole riigikogu valimistel sotside eest kandideerinud - Marina Kaljurand, Madis Kallas ja Indrek Tarand. 12 ringkonna esinumbritest on kolm naised - Kaljurand, Helmen Kütt ja Heljo Pikhof.

Tallinna kolmest valimisringkonnast saavad uue esinumbri kaks. Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine linnaosa esinumbriks saab välisminister Sven Mikser. Eelmistel riigikogu valimistel märtsis 2015 oli seal esinumber Eiki Nestor, kes kogus 3744 häält.

Keskerakonna kantsis ehk Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita esinumbrina kandideerib erakonna esimees Jevgeni Ossinovski. Nelja aasta eest vedas seal sotse Andres Anvelt, kes sai 3558 häält.

Tallinna kolmandas ehk Mustamäel ja Nõmmel seavad sotsiaaldemokraadid üles taaskord Rainer Vakra, kes eelmistel valimistel sai erakonna ühe parima tulemuse ehk 4132 häält.

Eesti suurimas valimisringkonnas Harju- ja Raplamaal on sotsiaaldemokraatide esinumber uus tulija Marina Kaljurand. Eelmisel korral vedas seal nimekirja Sven Mikser, kes sai 4969 häält. Sel korral tuleb konkurents eriti tihe, sest samas ringkonnas kandideerivad ka Keskerakonna esimees Jüri Ratas ja Reformierakonna juht Kaja Kallas.

Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa esinumbriks saab Saaremaa vallavanem Madis Kallas. Eelmisel korral vedas Lääne-Eestis ja saartel sotse Hannes Hanso, kes sai 2038 häält.

Eesti väikseima valimisringkonna, Lääne-Virumaa esinumbriks saab erakonna esimehele oponeerima asunud kultuuriminister Indrek Saar. Nelja aasta eest oli seal esinumber Rannar Vassiljev, kes sai 2172 häält.

Ida-Virumaal läheb hääli püüdma siseminister Andres Anvelt. Eelmine kord kandideeris seal erakonna esimees Jevgeni Ossinovski, kes sai 2784 ida-virulase hääle.

Järva- Ja Viljandimaa esinumbrina jätkab Helmen Kütt, kes nelja aasta eest kogus piirkonna jaoks korralikud 3817 häält, mistõttu on tema esinumbrina jätkamine ka loogiline.

Jõgeva- Ja Tartumaa nimekirja hakkab arvatavasti mõneti üllatuslikult vedama riigikogu esimees Eiki Nestor. Eelmine kord oli sotsiaaldemokraatide esinumber seal 2294 häält saanud Tanel Talve.

Kõige värskemalt, reede õhtul otsustasid Tartu sotsiaaldemokraadid, et Tartu linnas on nende esinumber riigikogu liige Heljo Pikhof. Nelja aasta eest vedas ülikoolilinna nimekirja hiljem poliitikas pettunud ja sealt taandunud muusik Mihkel Raud, kes sai 3229 häält. Sotside Tartu nimekirja "ankruks" ehk viimaseks nimeks nimekirjas saab Marju Lauristin.

Võru-, Valga- ja Põlvamaa esinumber on Euroopa Parlamendi saadik Ivari Padar, kes oli esinumber ka eelmine kord ja sai 3992 häält.

Pärnumaa esinumbriks on sotsiaaldemokraatidel sel korral teine uustulnuk Indrek Tarand, kes läheb ületama Indrek Saare nelja aasta tagust 1944 häält. Sarnaselt Harju- ja Raplamaale tõotab ka Pärnumaal tulema tihe konkurents, sest seal kandideerivad näiteks Kadri Simson (Keskerakond), Mart Helme (EKRE) ja Toomas Kivimägi (Reformierakond).

Eelmistel riigikogu valimistel sai Sotsiaaldemokraatlik erakond 15,2 protsenti häältest ja riigikogus 15 kohta. Eelseisvad riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: