Küttepuude hind saab igal kuul hagu alla, käes on rekordtase ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tootjad pole valmis kallinenud küttepuidu hinda korstnasse kirjutama, mistõttu peavad kodukütjad arvestama varasemast märksa kallima toasoojaga. Pea kahe aastaga on küttepuu hind kallinenud 57 protsenti.
Tootjad pole valmis kallinenud küttepuidu hinda korstnasse kirjutama, mistõttu peavad kodukütjad arvestama varasemast märksa kallima toasoojaga. Pea kahe aastaga on küttepuu hind kallinenud 57 protsenti. Autor/allikas: Arvo Meeks/Eesti Meedia/Scanpix

Küttepuidu aastane hinnakasv on olnud 31 protsenti, millega see on roninud oma rekordtasemele. Kalli hinna taga on müüjate ülemöödunudaastane motivatsioonipuudus ja mullune vesine talv.

Septembri lõpu seisuga oli mulluse III kvartaliga võrreldes hinnatõus juba 31,1 protsenti, ent oktoobris on see veelgi jätkunud, nii et kolmemeetrise segaümarpuidu hind on nüüdseks keskmiselt 31,99 eurot (septembri lõpus veel 31,71).

Tee uue hinnarekordini ei ole tulnud äkki - küttepuidu hind alustas kasvu juba 2017. aasta alguses, kerkides tasapisi iga kuuga. Vähem kui kahe aastaga on hind kerkinud kokku 57 protsenti.

Rekordhinnani on viinud kaks olulist sündmust: kahe aasta tagune rekordmadal hinnatase ja sellele järgnenud vesine talv, mis ei võimaldanud rasketehnikaga metsa minna.

"2016. aastal oli situatsioon, kus küttepuidu hinnad olid ajaloo madalaimal tasemel. See oli isegi võrreldav majanduskriisi tasemega, aga kulud olid puidu varumiseks palju kõrgemad. Kui tahtsid ainult küttepuitu raiuda, oli see majanduslikult pigem kahjulik, mistõttu tõmmati küttepuidu varumist kõvasti tagasi, laod müüdi tühjaks, ei tehtud varu peale - mõeldi, et küll me selle puidu hiljem metsast kätte saame," kirjeldas OÜ Tark Mets metsandusekspert Heiki Hepner ERR-ile hinnatõusu algtõuget.

Madala küttepuidu hinna tõttu olid ka samast puidust tehtava pelleti hinnad sel ajal Euroopas väga madalad, mis üksnes võimendas motivatsioonipuudust küttepuude varumisel.

"Eelmisel talvel polnud aga võimalik metsa minna, kuigi hinnad olid juba soodsad," lisas Hepner teise põhjuse, miks hinnad lakke ronisid.

Nüüdse hinna juures on väga arvestatav kogus küttepuidust minemas suurtesse energiatootmisjaamadesse, ent kuivõrd selleks on tehtud pikaajalised, hooaja lõpuni kestvad lepingud, mis tähendab fikseeritud hindu, siis ei saa puidu hind enne seda ka langeda, isegi kui tänavu peaks tulema puiduvarumiseks soodne talv.

"Seetõttu ei ennusta, et tuleb hinnalangus, isegi kui tuleb ilus detsember ja piisavalt külma," lisas Hepner.

Puiduhake viiendiku võrra kallim

Hinnatõusust pole pääsenud ka puiduhake, mida paljud katlamajad ja koostootmisjaamad kütmiseks kasutavad. RMK poolt müüdava puiduhakke hind on viimase kvartaliga kasvanud 14,6 protsenti, aastaseks hinnakasvuks on 21,2 protsenti - tänavu septembris maksis tihumeeter puiduhaket riigimetsas 34,61 eurot (lõpplaohind), mis teeb puistekuupmeetri hinnaks 12,45 eurot.

"See trend on selles mõttes globaalsem, et ka Soomes on hinnad aastataguse ajaga kasvanud. Tõsi, seal on kasvud palju väiksemad: kolm kuni viis protsenti," ütles Hepner.

Soome väiksema hinnatõusu taga on stabiilsem puiduturg. Eestis teeb kõige suuremaid hinnahüppeid paberiturg, küttepuidu hinnad nii hullult ei peruta, kõige rahulikum on aga palgiturg.

Enefit Greenile kuuluv Paide koostootmisjaam on üks neist, kes kütteks haket kasutab. Ehkki toormehind on aastaga kerkinud enam kui viiendiku, see kütte väljamüügihinnas veel ei kajastu. Põhjuseks aga see, et küttehinna kehtestab konkurentsiamet. Nüüd ongi Enefit Greenil plaanis hinnatõusutaotlus ametisse sisse anda, sest praeguse väljamüügihinnaga jaam enam toota ei suuda. Kui konkurentsiamet taotluse rahuldab, võib toasooja hind kerkida järgmisest aastast umbes 10-15 protsenti.

Siiski tuleb pellet tootjale esialgu soodsamalt kätte kui fossiilsed kütused.

Pelletihinna ametlik statistika Eestis aga puudub. Varasemalt on seda kogunud nii konjunktuuriinstituut kui ka Kantar Emor, kuid nüüd ei tee seda enam keegi, tõdes Hepner.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: