EKRE algatab Mikseri umbusaldamise

{{1542370860000 | amCalendar}}
EKRE esimees Mart Helme.
EKRE esimees Mart Helme. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) leiab, et välisminister Sven Mikser (SDE) peaks tagasi astuma.

"Me hakkame allkirju koguma Mikseri umbusaldamiseks, sest ta on riigikogu väliskomisjonile valetanud ja vassinud. Samuti tema jutt hüsteeriast ja sellest, et rändeleppe vastased on osa mingist Venemaa poolsest info-operatsioonist," ütles EKRE esimees Mart Helme ERR-ile.

Helme sõnul on peaminister Jüri Ratas kaotanud kontrolli olukorra üle ning pole välistatud, et valitsus laguneb kolm kuud enne valimisi.

"Valitsuskoalitsioonis käib võimuvõitlus Reinsalu ja Ossinovski ehk Isamaa ja sotside vahel. Eks siis ole näha, kes lõpuks peale jääb. Aga peaminister Ratas on reaktiivses positsioonis."

Helme sõnul võib valitsuse lagunedes võimule tulla nn jõulurahuvalitsus või vähemusvalitsus. Küsimusele, kas EKRE oleks valitsuse lagunedes valmis ise enne valimisi valitsusvastutust võtma, arvas Helme, et pigem mitte.

"Ma ei imestaks, kui saan veel täna kõne Jüri Rataselt. Aga ega meil erilist huvi ole, et läheme kolm kuud enne valimisi Ratast päästma," sõnas Helme.

Kaja Kallas: Ratas ei suuda valitsust juhtida

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et Jüri Ratas ei suuda enam valitsust juhtida.

"Jüri Ratas peaministrina on ebaõnnestunud ja ei suuda enam valitsust juhtida."

Vastuseks küsimusele, kas Reformierakond võib alustada kõnelusi uue enamusvalitsuse moodustamiseks, ütles Kaja Kallas: "Arutame seda esmalt [riigikogu] fraktsiooni koosolekul esmaspäeval."

Umbusaldusavalduse algatamiseks on riigikogus vaja vähemalt 21, avalduse läbiminekuks ehk ministri umbusaldamiseks aga vähemalt 51 häält. 

EKRE-l on riigikogus seitse, Isamaal 11, Sotsiaaldemokraatlikul erakonnal 14, Vabaerakonnal kuus, Keskerakonnal 25 ja Reformierakonnal 30 saadikut. Fraktsiooni mittekuuluvaid ehk nn aknaaluseid saadikuid on kaheksa.

Vabaerakond välistab valitsusse mineku

Vabaerakonna esimees Kaul Nurm kinnitas, et tema juhitav erakond ei lähe kindlasti Isamaa asemel Keskerakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga samasse koalitsiooni, kui praegune valitsus peaks lagunema.

"Vabaerakond Isamaa asemel vasakvalitsust kindlasti garanteerima ega käendama ei lähe," ütles Nurm reedel BNS-ile.

"Minu hinnangul on küsimus praegu selles, et Isamaa on garanteerinud Eestis toimunud vasakpööret - nad olid ise selle vasakpöörde tekitajad ja hiljem ka selle käendajad ja tõenäoliselt on Isamaa valijad praegu segaduses sellest, et miks üks parempoolne erakond käendab vasakpoolset valitsust ja poliitikat," rääkis Vabaerakonna esimees. Sellest tingitult on Nurme hinnangul langenud ka Isamaa reiting.

"Enne valimisi on Isamaa sattunud natukene ärevusse oma tulevikupositsiooni pärast ja suure tõenäosusega siit ka see erimeelsus ja võib-olla juhuse kasutamine, et oleme jõudnud nüüd sellesse olukord, kus me oleme," tõdes Nurm.

Vabaerakonna juhi hinnangul pole väga tõenäoline, et sotsid valitsusest lahkuksid ning tekiks Keskerakonna ja Isamaa vähemusvalitsus. Seetõttu võib tema arvates tekkida pigem sotside ja Keskerakonna vähemusvalitsus. "Seda varianti on pigem raskem ette kujutada, et Isamaa jääb ja sotsid lahkuvad," rääkis Nurm.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: