Ossinovski esitas ultimaatumi: Reinsalu peab valitsusest lahkuma

{{1542359760000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski tegi peaministrile ettepaneku, et see vabastaks justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ametist, sest Reinsaluga koos sotsid valitsuses ei jätka.

"Eile oli halb päev Eestile. Valeväidete massiivi toel orkestreeritud inforünnakule allunud Isamaa muutis valitsuse otsustusvõimetuks ning viis meid sellega Ungari ja Poola välispoliitilisse klubisse. Justiitsministri jaoks on tegemist mänguga, milles võib vahel "paha poiss" olla. Sotsiaaldemokraatide jaoks on tegemist 27 aasta jooksul raske tööga ehitatud Eesti välispoliitilise maine ja põhiväärtuste küsimuse alla seadmisega. Tunnustan välisminister Sven Mikserit põhimõttekindluse eest selles küsimuses. On selge, et samamoodi valitsus edasi minna ei saa. Seepärast olen teinud Jüri Ratasele ettepaneku vabastada justiitsminister Reinsalu ametist," teatas Ossinovski.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatus hakkab tekkinud olukorda arutama esmaspäeva õhtul korralisel koosolekul.

Intervjuus ERR-ile ütles Ossinovski, et tema juhitav erakond ei pea võimalikuks jätkamist valitsuses koos Urmas Reinsaluga.

"Aktuaalse kaamera" reporter Tiina Jaakson küsis Ossinovskilt, kas sotsid lahkuvad valitsusest, kui justiitsministrit välja ei vahetata.

Ossinovski vastas, et kui Isamaa rändepakti küsimuses meelt ei muuda, siis on keeruline näha, kuidas valitsus edasi töötab. "Meie kindlasti ei näe seda võimalust, et siin niisama toredate konsultatsioonide käigus on võimalik see asi ära lepitada. Kui Isamaa peaks meelt muutma selles küsimuses ja tagasi pöörduma selle väärtuspõhise välispoliitilise kursi juurde, siis see on võimalik," rääkis Ossinovski.

Ossinovski tuletas meelde, et see pole esimene kord, kus sotsiaaldemokraatidel on olnud kõhklusi justiitsministri töö suhtes.

"Mäletama ju ka selle aasta algust, kus me omalt poolt kollase kaardi Reinsalule andsime. Sellest tulenevalt olen Jüri Ratasega rääkinud ja öelnud, et näeme ainsa võimalusena Reinsalu vabastamist ametist," ütles Ossinovski.

Ratas katkestab Narva visiidi

Peaminister Jüri Ratas teatas, et neljapäevane valitsuse arutelu ning Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe Jevgeni Ossinovski nõudmine näitavad, et koalitsiooni töövõime on saanud tugeva löögi.

"Olen alati rõhutanud, et peaministri roll on hoida valitsust töövõimelisena, seista alati meie riigi ja rahva huvide eest ning hoida ja tõsta meie rahvusvahelist mainet. Lähtun sellest põhimõttest ka täna."

Ratase teatel muudab ta oma tänase Ida-Viru ringreisi ajagraafikut ning pöördub varem tagasi Tallinna, et kutsuda õhtul kell 17 kokku Keskerakonna juhatus.

"Pean enda kohustuseks ja ülesandeks tagada siseriiklik stabiilsus ning töövõimeline valitsus hoolimata sellest, et kolme kuu pärast toimuvad valimised," märkis Ratas.

Reinsalu teeb 13.30 avalduse

Justiitsminister Urmas Reinsalu ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ERR-i kõnedele ei vastanud. Reinsalu on lubanud teha meediale avalduse reedel kell 13.30.

Isamaa peasekretär Priit Sibul ütles kella 12.30 ajal ERR-ile Ossinovski ultimaatumit kommenteerides, et Isamaa kriisikoosoleku kokku kutsumiseks reedel vajadust ei näe. Ta lisas, et esmaspäeval toimub Isamaa korraline eestseisus, kus tekkinud olukorda kindlasti arutatakse.

"Seda suppi pole mõtet nii kuumalt helpida kui ta valmis keedeti," ütles Sibul lisades, et kindlasti erakonna esimees ja ministrid omavahel teemat enne eestseisust jooksvalt arutavad.

Sibul sõnas, et Isamaal ei ole Urmas Reinsalule mingisuguseid etteheiteid. "Urmas on kindlasti tülikas valitsuspartner, sest ta kaitseb väga hästi erakonna positsioone," lausus Sibul.

Valitsus läks neljapäeval lõhki

Neljapäeval viis välisminister Sven Mikser valitsusse viimasel nädalal palju poleemikat tekitanud ÜRO ränderaamistiku, millele ei saanud ta Isamaa toetust. Keskerakond oli valmis seda toetama. Kuivõrd valitsus langetab otsuseid konsensuslikult, jäi ränderaamistik heakskiiduta.

Mikser ütles pärast valitsuse istungit ERR-ile, et sisuliselt tähendas see, et Jüri Ratase juhitud valitsus ei langeta enne tuleva aasta märtsikuiseid valimisi enam ühtegi olulist otsust, kuna usaldus valitsuspartnerite vahel on kadunud.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles enne Ossinovski avaldust, et tema arvates rändepakti ümber tekkinud pinged valitsuskriisi esile ei kutsu.

"Mina ei saa küll aru, et praegu oleks tegemist valitsuskriisiga. Täiesti töine olukord, kus koalitsioonierakondade osapooltel on erinevad seisukohad rändepakti osas," ütles Seeder reede hommikul enne Ossinovski avaldust.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: