USA hääletas esmakordselt Golani reolutsiooni vastu

USA suursaadik Iisraelis David Friedman.
USA suursaadik Iisraelis David Friedman. Autor/allikas: MENAHEM KAHANA/AFP/Scanpix

USA hääletas reedel esmakordselt ÜRO komisjonis nõndanimetatud Golani resolutsiooni vastu, mis tunnistab Süüria õigust territooriumile, mille Iisrael hõivas 1967. aasta sõja ajal.

ÜRO Peaassamblee dekoloniseerimiskomisjon hääletus lõppes 152 poolt- ja kahe vastuhäälega. 14 liiget puudusid. USA on varem jätnud hääletamata, kuid reedel hääletas koos Iisraeliga eitavalt.

USA ÜRO suursaadik Nikki Haley oli juba varem avalikkust USA kavatsusest teavitanud öeldes, et resolutsioon on Iisraeli suhtes erapoolik ja kallutatud. 

"Süüria režiim sooritab jätkuvalt metsikusi, mis tõestab, et see pole võimeline midagi haldama," ütles Haley.

USA suursaadik Iisraelis David Friedman avaldas septembris arvamust, et annekteeritud Golani kõrgendik jääb alatiseks Iisraeli valdusse.

Iisrael vallutas suurema osa Golanist 1967. aasta Kuuepäevases sõjas Süürialt ja hiljem annekteeris selle. Rahvusvaheline kogukond ei ole seda sammu tunnustanud.

"Ausalt öeldes ei kujuta ma ette olukorda, kus Golani kõrgendik ei oleks alatiseks Iisraeli osa," ütles Friedman usutluses ajalehele Israel Hayom. "Ma ei kujuta ette olukorda, kus Golani kõrgendik antakse Süüriale tagasi."

"Golani kõrgemate alade loovutamine seaks Iisraeli julgeoleku poolest suurde halvemusse ja ei tarvitse öeldagi, et minu meelest ei ole keegi sellist preemiat vähem väärt kui Assad," sõnas diplomaat Süüria presidendile Bashar al-Assadile viidates.

Friedmani mainis ka võimalust, et USA tunnustab Golani ametlikult Iisraeli territooriumina.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: