Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia arestib migrantide päästmiseks kasutatud laeva

Aquarius Vahemerel.
Aquarius Vahemerel. Autor/allikas: Maud Veith/SOS Mediterranee/AFP/Scanpix

Sitsiilia prokuratuur andis korralduse arestida migrantide päästmiseks kasutatud laev Aquarius, kuna see on väidetavalt heitnud Itaalia sadamatesse ebaseaduslikult 24 tonni mürgiseid jäätmeid.

Aquariust rendib kaks heategevusorganisatsiooni, neist üks on Piirideta Arstid (MSF). MSF mõistis prokuratuuri otsuse hukka, nimetades seda alusetuks ja õelaks, vahendas BBC.

MSF kinnitab, et organisatsiooni laevad on alati järginud sadamates standardprotseduure ning sadamavõimud pole nende jäätmekäitluse kohta varem küsimusi tõstatanud. MSF-i hinnangul on süüdistused poliitiliselt motiveeritud.

"Pärast kaht aastat laimavaid ja alusetuid süüdistusi koostöö kohta inimkaubitsejatega, juurdlusi ja bürokraatlikke tõkkeid meie humanitaartöö vastu, süüdistatakse meid nüüd organiseeritud kuritegevuses, mille eesmärk on ebaseaduslik jäätmevedu," ütles MSF pressiteates.

MSF-i selgituste kohaselt on erimeelsuste keskmes näiteks toidujäätmete, rõivaste ja meditsiinijäätmete käitlus.

Sitsiilia prokuratuur aga ütleb, et Aquarius on kahe ja poole aasta jooksul heitnud 11 sadamasse 24 tonni võimalikke ohtlikke jäätmeid. Väidetavalt ei ole nakkavaid haigusi kandnud migrantide rõivaid õigesti ära visatud.

Itaalia võimud on tuvastanud juhtumis 24 kahtlusalust.

Aquarius on sattunud pikaajalisse vaenu Itaaliaga seoses laeva päästeoperatsiooniga Vahemerel. Aquarius on päästnud tuhandeid migrante, kuid on praegu Marseille's dokis.

Aquarius on juba mitu kuud Prantsusmaal dokis seetõttu, et Panama tühistas laeva registris hoidmise, põhjendades seda Itaalia võimude tugeva survega. Pärast seda on laeval olnud raske hoida stabiilset registreeringut ning n-ö liputa laev ei saa seadulikult merel liikuda.

Uurimine käib väidetavalt ka teise MSF-i laeva, Vos Prudence'i suhtes, mis peatas otsimis- ja päästetööd enam kui aasta tagasi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: