Euroopa Komisjon nõuab Itaalia valitsuselt eelarvepuudujäägi vähendamist

{{1542813300000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon nõuab Itaalia valitsuselt eelarvepuudujäägi vähendamist. Komisjoni otsus võib viia miljarditesse dollaritesse ulatuvaisse trahvideni Itaaliale.

Komisjoni hinnangu kohaselt rikub Itaalia tõsiselt Euroopa Liidu reegleid avaliku võla kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Komisjon peab vajalikuks algatada Itaalia suhtes võla pärast menetlus ja kavatseb Itaalia valitsusele saata kirja, kus otsust selgitatakse.

"Me vaatasime üle ka Itaalia vastavuse võlavähendusnõuetele ja meie analüüs, meie 1263. artikli aruanne näitab, et võlakriteeriumeid ei saa täidetuks pidada. Me järeldame, et tulenevalt avalikust võlast peame alustama ebaproportsionaalse puudujäägi protseduuri," selgitas Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Nii on siis sanktsioonid avalikult välja hõigatud. See aga ei tähenda sugugi, et neid ka tegelikult rakendama hakatakse ning selgi juhul kulub sinna veel tükk aega. Kõigepealt peavad liikmesriigid komisjoni ettepaneku heaks kiitma, pärast seda soovitatakse Itaalial puudujääki vähendada. Kui ka siis Itaalia midagi ette ei võta, hakatakse temalt tegelikult trahvi küsima.

Itaalia valitsus komisjoni plaane tõsiselt ei võta.

"Kiri Brüsselist on kohale jõudnud. Ma ootan kirja ka jõuluvanalt. Igatahes, me räägime sellest veel. Kui keegi tahab mulle kinnitada, et eelmise valitsuse pensionireformikava ei tule üle vaadata, siis igatahes ei õnnestu tal mulle iial selgeks teha, et see on aus seadus, mida ei peaks tühistama, sest minu arust loob töökohti noortele ka see, kui me laseme 65-aastased rahuga koju lastelaste üle rõõmustama pärast töö- ja väsimuserohket elu. Seega me vastame viisakalt nagu alati, aga järele ma ei anna," rääkis Itaalia asepeaminister ja siseminister Matteo Salvini.

Võlakriteerium, mille üle kembeldakse, tähendab seda, et Euroopa Liidu liikmesriigi võlg ei tohi ületada 60 protsenti ning eelarvepuudujääk kolme protsenti riigi sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Itaalia riigijuhtide sõnul on riigil vaja ajutiselt seda reeglit rikkuda, et tulevasele stabiilsele majanduskasvule alus panna.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: