Leht: Itaalia rahandusminister võib eelarve kinnitamise järel tagasi astuda

Itaalia majandus- ja rahandusminister Giovanni Tria.
Itaalia majandus- ja rahandusminister Giovanni Tria. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Itaalia majandus- ja rahandusminister Giovanni Tria kaalub tagasiastumist pärast seda, kui parlamendilt on saadud heakskiit 2019. aasta riigieelarvele, kirjutas kolmapäeval ajaleht Corriere della Sera.

Ajaleht tsiteeris artiklis allikatena inimesi, kes on minister Triaga otseses kontaktis, vahendas Reuters.

Samas märgiti artiklis, et parteitu Tria pole veel lõplikku otsust langetanud ning võib jääda veel ametisse hoolimata sellest, on valitsuskabinetis üha suuremas isolatsioonis.

Itaalia peaminister Giuseppe Conte ütles teisipäeval, et Euroopa Liidu trahvide vältimiseks mõeldud riigi uus eelarvekava valmib lähitundidel.

Itaalia valitsus tuli septembri lõpus välja järgmise aasta riigieelarvega, millega lastakse eelarve puudujäägil kasvada 2,4 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP). Eelmise valitsuse ajal oli eesmärgiks hoida riigieelarve puudujääk 0,8 protsendi juures.

Olukord, kus uus kahe populismis süüdistatud erakonna valitsus mitte ei tegele Itaalia problemaatilise rahanduspoliitika lahendamisega, vaid laseb riigivõlal hoopis veelgi kasvada, on tekitanud turgudel ärevust ning toonud kaasa Euroopa Komisjoni, teiste EL-i liikmesriikide ning paljude majandusekspertide kriitika.

Minister Tria polnud juba siis eelarve puudujäägi tasemega rahul - tema oleks lasknud sellel kasvada vaid 1,6 protsendini - ning meedia väitel nõustus ta ametis jätkama vaid tänu sellele, et riigi EL-i meelne president Sergio Mattarella isiklikult palus tal suurema kaose vältimiseks siiski ametis jätkata.

Avaliku sektori kulutusi paisutav ja "lahke" riigieelarve on selge väljakutse eurotsooni reeglitele. Eurotsooni reeglite kohaselt ei tohi liikmesriigi riigieelarve puudujääk ületada kolme protsenti ning riigivõlg peab olema väiksem kui 60 protsenti SKP-st. Itaalia puhul on aga probleemiks see, et riigivõlg on praeguseks tõusnud 132 protsendini SKP-st, mis tähendab, et tegu on kõige suurema riigivõlaga liikmesriigiga pärast Kreekat. Itaalia majandus on aga oluliselt suurem kui Kreeka oma ning erinevalt Ateenast, kus on juba aastaid astutud valusaid samme rahandusliku olukorra parandamiseks, paistab hetkel, et Itaalia praegune valitsus liigub selle riigieelarvega hoopis vastupidises suunas.

Ärevust tekitab ka see, et analüütikud eeldasid Itaalia valitsuselt mõnevõrra mõõdukamat puudujäägi kasvu.

Kuigi Itaalia võimupoliitikud, eelkõige asepeaministritest valitsusparteide juhid Matteo Salvini ja Luigi Di Maio, on varem kinnitanud, et Itaalia Brüsseli nõudmistele vastu ei tule ja jääb oma eelarveplaanidele kindlaks, on viimasel ajal üha rohkem märke sellest, et Rooma on olukorra tõsidust mõistmas ja tegemas eelarves teatavaid parandusi.

Näiteks väljaanne Politico kirjutas esmaspäeval, et "Itaalia lehvitab eelarve asjus valget lippu" ehk on valmis plaanitud kulutusi siiski kärpima ja vältima sellega võimalikke sanktsioone Brüsseli poolt.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: