Briti sõjaväejuht peab Venemaad ISIS-est suuremaks ohuks

{{1543069980000 | amCalendar}}
Foto: Tatyana Makeyeva/Reuters/Scanpix

Venemaa kujutab Suurbritannia julgeolekule praegu vaieldamatult suuremat ohtu kui äärmusrühmitused nagu ISIS ja al-Qaeda, ütles laupäeval avaldatud usutluses Briti relvajõudude ülem kindral Mark Carleton-Smith.

Kindral hoiatas, et Moskva on näidanud üles soovi rakendada oma rahvuslike huvide kaitsel sõjaväge, püüdes samal ajal ära kasutada Lääne haavatavust.

"Venemaa kujutab tänapäeval kahtlemata suuremat ohtu meie rahvuslikule julgeolekule kui islamiäärmuslased nagu al-Qaeda ja ISIS," lausus ta Daily Telegraphile.

"Venemaa on alustanud süstemaatilisi katseid välja selgitada ja ära kasutada Lääne nõrku kohti, seda eriti mittetraditsioonilistes valdkondades, nagu küber-, kosmose- ja veealused sõjapidamisvahendid." 

Venemaa ja Suurbritannia suhted on sel aastal langenud ajaloolisse madalseisu. 

London süüdistab Vene luureteenistusi närvimürgirünnaku korraldamises endise topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu Inglismaal Salisbury linnas. 

Vahejuhtum tõi kaasa hulgaliselt vastastikuseid diplomaatide väljasaatmisi Moskva ja Lääne vahel ning täiendavad Ühendriikide sanktsioonid. 

Carleton-Smith (54) ütles, et pärast ISIS-e lüüasaamist Süürias ja Iraagis peavad Lääne liitlased keskenduma ohule, mida kujutab endas Venemaa, ning tegema seda NATO kaudu. 

Islamistide füüsiline kohalolek on kahanenud nõndanimetatud kalifaadi täieliku purustamisega, lisas ta. 

"Me ei saa vaadata läbi sõrmede ähvardusele, mida Venemaa endast kujutab, või jätta sellele vastamata. Kõige tähtsam tavapärane sõjaline vastus Venemaale on NATO alliansi jätkuv võimekus ja ühtsus," märkis kindral. 

Tegemist oli eriüksuste komandöri esimese intervjuuga pärast seda, kui temast sai juunis Ühendkuningriigi kindralstaabi ülem. Carleton-Smith oli just külastanud Eestis baseeruvat NATO lahingugruppi, mille eesmärgiks on Venemaa heidutamine agressiooni eest. 

Kindral ei pidanud ka vajalikuks luua eraldi Euroopa sõjaväge, nagu on välja pakkunud Prantsuse president Emmanuel Macron.

"Ma ei toeta ühtegi algatust, mis lahjendab NATO sõjalist efektiivsust," lausus ta. "NATO on Euroopa julgeolekule fundamentaalselt tähtis. See on olnud äärmiselt edukas allianss ja minu kogemuse põhjal tuleb meil seda edu tugevdada."

Lavrov ironiseeris Venemaad IS-iga võrrelnud Briti sõjaväejuhi üle

Vene välisminister Sergei Lavrov ironiseeris laupäeval Moskvat äärmusrühmitusega ISIS võrrelnud Briti relvajõudude ülema üle, seades kahtluse alla tema intellekti.

"Mis puudutab Briti kindralstaabi ülema sõnu, siis me ei saa takistada kedagi näitamast, millised tema vaimsed võimed on," ütles Lavrov pressikonverentsil Portugalis.

"Ma olen juba kuulnud palju sarnaseid avaldusi, nagu seda oli ka Ühendkuningriigi kaitseministri oma," lausus ta.

"Me ei saa mõjutada Briti valitsuse otsuseid inimeste osas, kes pannaks nende relvajõude juhtima."

Portugali presidendiga kohtunud Lavrovi sõnul ei ole seesugused avaldused enam originaalsed. Ta väitis, et Ühendriikide eelmine president Barack Obama olevat asetanud ÜRO Peaassambleel kõneldes Venemaa samale pulgale Ebola viirusega.

See oli ilmselt viide Obama kõnele 2014. aasta septembris, kui ta rääkis esmalt Venemaa ohust sõjajärgsele korrale, eelkõige tema tegevuse tõttu Ukrainas. Seejärel rääkis ta aga sõnagagi Moskvat mainimata USA ponnistustest Ebola puhangu vastu võitlemisel. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: