Briti ja Bulgaaria võimud uurivad uut Salisbury rünnaku kahtlusalust

Salisbury katedraal.
Salisbury katedraal. Autor/allikas: SWNS/Scanpix

Briti ja Bulgaaria võimud uurivad kolmandat kahtlusalust Salisbury närvimürgirünnakus, kes on seotud ka 2015. aasta mürgitamisega Bulgaarias, teatas Briti suursaadik Sofias esmaspäeval.

"Jätkame tihedat koostööd, ühine töörühm uurib nende väidete faktilist tausta," ütles suursaadik Emma Hopkins pärast kõnelusi Bulgaaria peaministri Bojko Borisovi ja peaprokurör Sotir Tsatsaroviga.

Uuriva ajakirjanduse võrguleht Bellingcat avalikustas eelmisel nädalal seni teadmata kolmanda kahtlusaluse mulluses rünnakus endise Vene spiooni Sergei Skripali ja tema tütre vastu. Briti valitsuse teatel kasutati rünnakus närvimürki Novitšok ja rünnak oli "peaaegu kindlasti" Vene riigi poolt heaks kiidetud. 

Bellingcati andmetel on kolmas kahtlusalune Vene sõjaväeluureohvitser, kelle varjunimi on Sergei Fedotov. Portaali teatel saabus Fedotov Suurbritanniasse kaks päeva enne mürgitamist ja oli arvatavasti rünnakuga seotud. 

Varem on Bellingcat tuvastanud Vene sõjaväeluure ohvitserid Anatoli Tšepiga ja Aleksandr Miškini, keda London süüdistab rünnaku korraldamises ja kelle suhtes Euroopa Liit on kehtestanud sanktsioonid.

Bellingcati andmetel võis Fedotov olla seotud ka Bulgaaria relvatootja Emilijan Gebrevi, tema poja ja ühe firmajuhi mürgitamisega 2015. aastal. 

Bulgaaria peaprokurör Tsatsarov kinnitas esmaspäeval Bellingcati ja Bulgaaria ajakirjanduse andmeid, mille kohaselt Fedotov külastas 2015. aastal kolm korda Bulgaariat. 

Tsatsarovi sõnul kasutati Bulgaaria rünnakus tõenäoliselt putukamärki Chlorpyrifos, mille jälgi leiti Gebrevi kodus kohvimasinast. 

Gebrev varises 28. aprillil 2015 Sofias enda korraldatud vastuvõtul kokku ja langes koomasse. Haiglaravi vajasid ka tema poeg ja firma üks juhte, kõik kolm on paranenud. Bulgaaria ajakirjanduse teatel võidi Gebrevit rünnata, kuna tema firma eksportis relvi Ukrainasse. 

Tsatsarov ütles, et mürgitamise uurimine taasavati mullu oktoobris ning Briti võimud on võimaldanud uurijatele "täieliku juurdepääsu selle juhtumi dokumentidele ja materjalidele".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: