Vene firma müüb Salisbury keemiarünnaku teemalist lauamängu

Salisbury keemiarünnaku teemaline lauamäng.
Salisbury keemiarünnaku teemaline lauamäng. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Venemaa mänguasjafirma Igroland on andnud välja lauamängu "Meie mehed Salisburys", kus mängija seikleb samades Euroopa linnades, kus Briti võimude süüdistuse kohaselt viibisid eelmise aasta märtsis Salisbury linnas mürgirünnaku korraldanud Vene sõjaväeluure (GRU) agendid.

Lauamängu lõpetabki Salisbury linn, mille juurde on joonistatud nii kuulus katedraal kui ka kollastes kaitseülikondades mürgieksperdid, kirjutab Guardian.

Mängulaua ühes nurgas on aga näha pealuumärgistusega mürgipudel, mis meenutab parfüümipudelit, mida Briti politsei kinnitusel närvimürgi Novitšok transpordiks kasutati. Samuti on mängulaual näha kaks meest, kes meenutavad välimuse poolest väidetavaid GRU agente Aleksandr Miskinit ja Anatoli Tšepigat.

Kui alguses arvati sotsiaalmeedias, et tegu on mingi huumoriga, siis nüüdseks on selgunud, et tegu on igas mõttes päriselt toodetud lauamänguga. Kaks autorit selgitasid Guardianile, et novembris valmis saanud mängu trükiti eelmise aasta lõpus 5000 eksemplari ning neid saab veebis osta.

Mängu autoriks olev Mihhail Bober rääkis, et ta sai mängu idee seoses sellega, kuivõrd laia meediakajastuse Salisbury juhtum ning sellega seoses Venemaa suunas tehtud süüdistused said.

"Mõnes mõttes on see meie vastus Lääne meediale: aitab juba küll," lausus Bober. "Meie jaoks ei ole see enam naljakas. See on kurb. See peab lõppema."

Küsimusele, kas ta ei leia, et lauamäng, mis puudutab keemiarünnakut, mille tõttu üks inimene suri ja neli viidi haiglasse, võib brittide suhtes väga solvav olla, vastas Bober järgnevalt: "Me ei tahtnud kedagi solvata. vastupidi, me tahtsime toetada oma kaasmaalasi, kes selle olukorra pärast end solvatuna tunnevad. Palju asju on öeldud ja palju öeldud ilma mingite tõenditeta."

Oktoobris Levada uurimiskeskuse tehtud arvamusküsitluse kohaselt on vaid kolm protsenti vastanutest veendunud, et Sergei Skripal, tema tütar Julia, Charlie Rowey ja mürgi tõttu surnud Dawn Sturgess mürgitati Vene luurajate poolt.

Mäng iseloomustab ka seda, kuidas Salisbury mürgirünnakut peetakse Venemaal järjekindlalt mingiks naljaks. Näiteks Vene propagandakanaliks peetud RT saatis detsembris uudisteagentuuridele kingiks šokolaadist tehtud Salisbury katedraalid.

Venemaa endine luureametnik Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil Salisbury linna pargipingilt, kui nad olid mürkaine tõttu kriitilises seisundis. Briti võimude kinnitusel oli neid mürgitatud Nõukogude Liidu/Venemaa päritolu keemiarelvaga Novitšok. Briti arstidel õnnestus Skripalide elu päästa ning hetkel viibivad nad Briti võimude kaitse all. Ka mürgiga kokku puutunud ja haiglasse viidud politseinik on praeguseks paranenud ja tööle naasnud.

Juuni lõpus haigestus Amesburys sama mürgiga seoses veel kaks inimest, kellest üks suri. Briti võimude esialgse hinnangu kohaselt puutusid need kaks inimest juhuslikult kokku mürgiga, mille olid ära visanud Skripalide ründajad.

London on süüdistanud keemiarünnakus Moskvat ning juhtum tõi kaasa veelgi suurema pingestumise lääneriikide ja Venemaa suhetes ning vastastikused diplomaatilised sammud. Moskva on süüdistusi ja seotust rünnakuga eitanud ning naeruvääristanud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: